ازدواج با مرد سن بالا| مشكلات ازدواج در سن بالا

نوشته شده برای at 8:46 ب.ظ
258 0

ازدواج با مرد مسن معایب و مزایایی دارد؟ مزایا و معایب ازدواج با مرد سن بالا چیست؟ چرا برخی از دختران تمایل دارند با مردان مسن ازدواج کنند؟ سن یکی از ملاک هایی است که می تواند پیش بینی کننده ازدواج موفق باشد. دختران جوان به دلایل مختلفی ممکن است تمایل به ازدواج با مرد مسن را داشته باشند، که این مسئله پیامدهای منفی و مثبتی را به همراه خواهد داشت.

از جمله مهم ترین پیامدهای این ازدواج می توان به دریافت حمایت عاطفی و مالی بیشتر و در مقابل تجربه تفاوت نسلی در رابطه و کنترل گری بیشتر از جانب مرد اشاره نمود، در این شرایط مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است تا انگیزه های لازم برای ازدواج و نیازهای اساسی فرد مورد بررسی قرار گیرد و فرد با اطمینان بیشتری تصمیم به ازدواج گرفته و زندگی مشترک خود را آغاز نماید.

ازدواج با مرد سن بالا (مسن)

اختلاف سنی زیاد در ازدواج، پیامدهای متفاوتی در زندگی آینده افراد به همراه دارد، این دو نفر به دلیل تفاوت سنی زیادی که با یکدیگر دارند ممکن است علایق، سلایق، نگرش ها یا دیدگاه های متفاوتی نسبت به زندگی داشته باشند. به عنوان مثال خواننده محبوب و سبک موسیقی شان، فیلم ها، بازی های کودکی، وقایع اجتماعی که تجربه کردید و خیلی چیزهای دیگر احتمالا یکسان نیست و تفاوت هایی خواهد داشت.

تمام موارد گفته شده بر روی روابط و رفتارهای مورد انتظار طرفین تاثیر می گذارد، هر ازدواجی با فراز و نشیب هایی همراه می باشد چیزی که در این جا مهم است این است که شما نقش خود را در رابطه به خوبی ایفا کنید.

البته سن ازدواج هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است شما در صورتی که بتوانید مهارت های لازم را یاد بگیرید خواهید توانست ازدواج موفقی داشته باشید و زندگی مشترک رویایی تان را برای خود بسازید.

ازدواج با مرد سن بالا

مزایای ازدواج با مرد سن بالا ( مسن)

ازدواج با مرد سن بالا با مزایایی همراه می باشد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم:

1. مهارت حل مسئله

هر چه سن مرد بالاتر می رود، قدرت و مهارت های او برای حل مسائل زندگی افزایش می یابد و در صورتی که برای خانواده مشکلی به وجود آید مردان مسن با درایت و منطق بهتری به حل موضوع مورد نظر می پردازند، افراد مسن به خوبی می توانند هیجانات خود را کنترل کنند و هم چنین در برخورد با بحران ها، احساسات خود را بهتر از جوانان مدیریت می کنند. زنان نیز بهتر می توانند به این مردان اتکا کرده و اعتماد بیشتری به آن ها داشته باشند.

2. توان مالی

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود که دختران جوان به ازدواج با مردان مسن تمایل داشته باشند، امنیت مالی آن ها می باشد. مردان مسن معمولا از توانایی مالی بهتری برخوردار هستند و همین مورد، عاملی است تا خانم های جوان را به خودشان جذب کنند. در صورتی که مردان ثبات مالی و توانایی مالی خوبی داشته باشند بهتر می توانند به حل مشکلات مالی بپردازند و زندگی با ثباتی را برای همسرشان مهیا کنند و نمی گذارند تا خانواده شان با بحران رو به رو شود.

3. قدردانی و وفاداری زیاد

مردان مسن با دیدن خوب و بد دنیا و تجربه هایی که در زندگی شان داشته اند دیگر نیازی به آزمودن و ماجراجویی ندارند و بیشتر دوست دارند زندگی با آرامشی داشته باشند و به همین دلیل قدر آرامش و همسر فداکار را بیشتر می دانند، آن ها وقت بیشتری را با همسر و خانواده می گذرانند و سعی می کنند به نیازهای همسر و فرزندان بیشتر توجه کنند، در نتیجه احتمال طلاق به دلیل خیانت کاهش می یابد و آن ها سعی می کنند زندگی با ثباتی داشته باشند.

4. ازدواج با مرد سن بالا| ثبات در جایگاه اقتصادی و اجتماعی

امروزه مشکلات مالی و بیکاری بسیار افزایش یافته است و برای پسران سخت است تا از نظر اقتصادی و اجتماعی وضعیت پایداری داشته باشند. از طرف دیگر دختران برای ازدواج محدودیت های سنی بیشتری دارند و ممکن است شرایط ازدواج با هم سن و سال خود را پیدا نکنند، در حالی که مردان مسن تر از نظر اقتصادی و اجتماعی جایگاه باثبات تری دارند و این مسئله بسیاری از نگرانی های دختران را کاهش می دهد.

5. ثبات شخصیتی بالا

هر چه سن افراد بالاتر می رود، از نظر شخصیتی به ثبات بیشتری می رسند. و مردان مسن می دانند که هستند، از زندگی شان چه چیزی می خواهند و باید در چه مسیری قدم بردارند. در حالی که افراد جوان تر مشکلات بیشتری در این زمینه دارند که ممکن است امنیت زندگی زناشویی را تهدید کند. با توجه به این موضوع بسیار مهم است که سن را تنها عامل تعیین کننده برای ثبات شخصیتی در نظر نگیرید.

افراد بسیاری هستند که با افزایش سن وضعیت درونی پایداری ندارند و شخصیت آن ها هیجانی و دمدمی مزاج است در مقابل افرادی هستند که در سن جوانی هویت خود را پیدا می کنند و استوار و با ثبات کامل می توانند در مسیر دلخواهشان قرار گیرند.

به همین دلیل به سن فرد توجه نداشته باشید و تنها به آن اکتفا نکنید. در این شرایط می توانید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بخواهید تا در مورد این مسئله راهنمایی های لازم را انجام دهد.

معایب ازدواج با مرد سن بالا ( مسن)

علاوه بر این که ازدواج با مرد سن بالا مزایایی دارد با معایبی نیز همراه می باشد که برخی از این معایب به شرح زیر می باشند:

1. تفاوت در نگرش ها و جهان بینی

بر اساس مطالبی که بیان شده است تفاوت سن باعث می شود تا علایق و لذت های شما با همسرتان متفاوت باشد و ممکن است نسبت به زوج های دیگر فعالیت لذت بخش کمتری داشته باشید، هم چنین ممکن است هیجان زندگی تان کمتر شود زیرا تفاوت در میزان انرژی زوجین، باعث کاهش توان مرد در انجام برخی از فعالیت ها می شود.

2. افزایش کنترل گری

ممکن است به خاطر تجربه بیشتر مرد، کنترل بسیاری از امور را در دست بگیرد، در چنین شرایطی ممکن است احساس عدم کفایت داشته باشد و گرفتار مشکلاتی مانند افسردگی، کاهش عزت نفس و وابستگی شدید و غیره شود.

هم چنین فاصله سنی زیاد میان زن و مرد ممکن است برای مرد نگران کننده باشد به طوری که همسر جوان و زیبا خود را از دست بدهد و به همین دلیل رفتارهای کنترل گرانه و افکار سوء ظن نسبت به همسرش بیشتر می شود و سعی می کند همسرش را بیش از اندازه تحت نظر داشته باشد.

3. معایب ازدواج با مرد سن بالا| کاهش توان جنسی و جسمی

هر چه از این ازدواج می گذرد، مرد به دوران کهولت سن نزدیک تر شده و توان جنسی او کاهش می یابد، در حالی که زن در سن جوانی قرار دارد و نیاز جنسی او هنوز برقرار است و همین مسئله بر روی روند ارتباطی آن ها تاثیر منفی می گذارد.

در صورتی که توان جنسی مرد کاهش یابد منجر به عدم تفاهم جنسی می شود و زندگی مشترک را تحت الشعاع قرار می دهد. در نهایت مرد به پیری، بیماری و مرگ نزدیک می شود و توان جسمی اش کاهش می یابد و احتمالا خیلی زود همسر و خانواده اش را ترک می کند.

4. افزایش احتمال درگیری با بیماری ها

هر چقدر با مردی که ازدواج می کنید سن بالاتری داشته باشد به احتمال زیاد با بیماری های مرتبط با کهولت سن درگیر خواهید شد و بیشتر سال های جوانی تان را به پرستاری از همسرتان خواهید گذراند. این امر در نهایت باعث می شود که احساس کنید زندگی خوبی ندارید و آن طور که باید از لحظات زندگی تان استفاده نکرده اید.

در چنین شرایطی کاهش رضایت زناشویی و بروز مشکلات روان شناختی نظیر احساس افسردگی و دلمردگی قابل پیش بینی خواهند بود.

5. مسائل مرتبط با زندگی قبلی| ازدواج دختر با پیرمرد

بسیاری از مردان مسن که به خواستگاری دختران جوان می روند قبلا طلاق گرفته اند یا همسرشان فوت شده است. در صورتی که می خواهید تصمیم به ازدواج با افراد مسن بگیرید باید خودتان را با مشکلاتی که مرتبط با زندگی قبلی شان داشته اند آماده کنید و آن ها را بپذیرید.

مسائل مرتبط با فرزندان مرد از همسر سابق و عدم پذیرش آن ها برای داشتن نامادری از جمله مهم ترین موضوعاتی است که قبل از تصمیم گیری برای ازدواج باید آن را در نظر بگیرید و به آن ها فکر کنید، در مورد این مسائل باید واقع بینانه و با توجه به شرایط نگاه کنید و ببینید چقدر توانایی سازگار شدن با این موقعیت جدید را دارید و می توانید خودتان را با این شرایط جدید وفق دهید.

6. ازدواج با مرد سن بالا، نگاه اجتماعی

به طور معمول مردم نسبت به افرادی که با شخص مسن تر از خود ازدواج می کنند نگاه مثبتی ندارند و ممکن است واکنش های نامناسبی نشان دهند و موجب آزار و اذیت شما شوند و بیش از آن چه که فکر کنید بر روی روند زندگی تان تاثیر بگذارند.

به عنوان مثال با نگاه های تعجب آمیز، پچ پج های در گوشی، غیبت و گمانه زنی در مورد انگیزه های شما برای ازدواج بر روی کیفیت سلامت روانی تان اثر بگذارند و کیفیت سلامت روانی تان را کاهش دهند به همین دلیل بسیار اهمیت دارد تا قبل از تصمیم برای ازدواج خود را با این شرایط آماده کنید و این مسائل را بپذیرید که تا چه حد قابلیت رویارویی با این مشکلات را دارید.

7. کنار آمدن با چشم انداز نگران کننده زندگی

زندگی با فرد مسن می تواند برای آینده شما نگران کننده باشد و شما را درگیر مسائل و مشغولیت های ذهنی مانند بیوه شدن، چگونگی تامین مالی پس از فوت همسر، کنار آمدن با بیماری و سایر مشکلاتی از این قبیل می تواند از نظر روانی شما را به هم بریزد و گرفتار اضطراب و استرس های مزمن شوید. به همین دلیل مشاوره های قبل از ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید در جلسات قبل از ازدواج با دقت و ریزبینی کامل این مسائل را مورد بررسی قرار دهید.

چرا زنان با مردان سن بالا ( مسن) ازدواج می کنند؟

به طور معمول زنانی گرایش به ازدواج با مرد سن بالا را دارند که با پدرشان دچار مشکل هستند و رابطه عاطفی محکمی با پدرشان ندارند و یا به هر دلیل از نعمت پدر محروم بوده اند. این زنان نیاز دارند تا به مردی تکیه کنند تا آن ها را از ترس ها و نگرانی هایش دور نگه دارد، و تکیه گاه آن ها باشد، هم چنین زنانی هستند که به دلیل مشکلات مالی یا نداشتن سرپناه و مشکلات دیگر حاضرند با افراد مسن و سن بالا ازدواج کنند.

دلایل ازدواج مرد پیر و زن جوان

دلایل بسیاری برای ازدواج زنان با مردان مسن وجود دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

  • کمبود اعتماد به نفس در مقابل مردان هم سن و سال خود
  • نداشتن شرایط مناسب برای ازدواج
  • داشتن دیدگاه منفی در مورد پسرهای جوان
  • نارضایتی از خانواده پدری و تلاش برای دور شدن از آن بدون آینده نگری
  • تجربه شکست های عاطفی مکرر در زندگی
  • ازدواج با مرد پولدار

زنان از این طریق راهی برای نشان دادن خود و یا انتقام از دیگران استفاده می کنند.

تمام مطالبی که بیان شد نشان دهنده عمومیت ازدواج با مرد سن بالا می باشد ولی توجه داشته باشید در این خصوص استثناهایی وجود دارد ،قبل از ازدواج حتما از مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره روانشناسی کمک بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی کند و رمز موفقیت برای عشقی پایدار را در اختیار شما قرار دهد.

منبع : ازدواج با مرد سن بالا| مشكلات ازدواج در سن بالا 

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: ازدواج با مرد سن بالا| مشكلات ازدواج در سن بالا. آخرین ویرایش: فوریه 15, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8629

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *