عکس اشک چشم

روانشناسی اشک چشم | علت اشک آمدن از چشم

542 0
روانشناسی اشک چشم چه کمکی می کند و  علت اشک آمدن از چشم چیست؟ اشک چشم ناشی از مشکلات تولید یا تخلیه اشک است. درمان معمولاً شامل داروها، برداشتن اجسام خارجی یا باز کردن انسداد مجاری اشکی است.
 • علت و درمان اشک چشم
 • اشک چشم راست و چپ نشانه چیست 
 • روانشناسی اشک چشم
 • علت بی اختیاری آبریزش چشم
 • علت درد چشم

روانشناسی اشک چشم

اشک چشم چیست؟

ناشی از تولید بیش از حد اشک از یک یا هر دو چشم است. زمانی که چشم ها مشکل تخلیه اشک را دارند، آبریزش چشم نیز ممکن است اتفاق بیفتد. این وضعیت به عنوان اپیفورا نیز شناخته می شود.

چشمان شما دائماً اشک تولید می کنند تا به مرطوب شدن هر چشم و شستن هر گونه اجسام یا ذرات خارجی کمک کنند. غدد اشکی جانبی در پشت پلک بالا و پایین، اشک هایی را تولید می کنند که چشم را در طول روز مرطوب می کند. غدد اشکی اصلی که در نزدیکی گوشه بیرونی فوقانی هر چشم قرار دارند، برای خارج کردن مواد خارجی از چشم و برای اشک های روانی در هنگام گریه، اشک تولید می کنند. سپس از سرتاسر چشم به سمت مجرای اشکی که در گوشه های داخلی هر چشم قرار دارد جاری می شود. اشکها از طریق مجاری اشکی به داخل بینی می ریزند.

آبریزش چشم ها در اثر قرار گرفتن در معرض محرک ها، عفونت ها یا انسداد مجاری اشک یا مشکلات ساختاری پلک ها به دلیل افتادگی پلک ها به طوری که مجاری در موقعیت طبیعی خود قرار نگیرند، ایجاد می شود. از قضا، زمانی که اعصاب در افراد مبتلا به سندرم چشم خشک احساس می‌کنند که سطح بسیار خشک است، آبریزش چشم می‌تواند ناشی از ریزش رفلکس باشد. برای بسیاری از افراد، آبریزش چشم بدون درمان بهتر می شود. اگر آبریزش چشم با دید شما تداخل داشته باشد یا علائم دیگری مانند درد داشته باشید، پزشک ممکن است درمان را توصیه کند.

عکس اشک چشم

2. شما خسته شده اید.

نویسنده: الکساندر باکسوانیس همه نمی توانند بدون خواب خوب مدیریت کنند . برای برخی از افراد اولین چیزی که وقتی خسته می شوند، کنترل عاطفی است. اگر به طور ناگهانی تحت استرس شدید قرار گرفته اید و این بر خواب شما تأثیر گذاشته است، اصلاح این وضعیت باید اولین نقطه تماس شما باشد. در مورد بهداشت خواب خوب بیاموزید و شروع به نه گفتن به رویدادهای اجتماعی کنید که شما را تا دیروقت بیرون می آورند. پس از استراحت و بازگشت به مسیر، موارد دیگری نیز وجود خواهد داشت که باید در آن شرکت کنید، و بهتر است چند مهمانی را از دست بدهید، مثلاً به دلیل طغیان های احساسی خسته ، کار جدید خود را خراب کنید . 3. در مورد چیزی که شما را ناراحت می کند صادق نیستید. ممکن است دلیل خوبی برای گریه کردن وجود داشته باشد، و شما صرفاً در حال انکار هستید یا به خود می گویید که “تو از عهده آن بر می آیی”. این می تواند استرس کاری باشد ، مانند  قلدری ظریف در محل کار . یا ممکن است مسائل مربوط به فرزندپروری یا تعارض رابطه باشد . آیا در چند سال اخیر دچار سوگواری شده اید ؟ اندوه زمان می برد. یا چیزی را که برایتان مهم است از دست داده‌اید اما سعی می‌کنید به خودتان بگویید «احمق می‌شوید» زیرا احساس می‌کنید در مورد آن چیزی دارید؟ یک شغل، یک دوست ، یک آیتم احساسی، یک گروه اجتماعی که به آن تکیه می کنید؟

4. دچار شوک عاطفی می شوید. 

نویسنده: اریش فردیناند اگر در دو ماه گذشته چیزی آسیب زا را تجربه کرده اید یا شاهد آن بوده اید، گریه شما می تواند پاسخی به آن باشد. شوک عاطفی اصطلاحی است که برای توصیف روش پردازش تجربیات دشوار بدن به کار می رود و گریه زیاد می تواند یکی از علائم آن باشد.

اگر این حالت بیش از چند ماه ادامه داشت، بهتر است با یک متخصص سلامت روان صحبت کنید تا ببینید آیا شوک شما اکنون به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) تبدیل شده است که می تواند دلیل علت اشک آمدن از چشم باشد.

5. ترومای قدیمی توجه می خواهد.

گاهی اوقات چیزی که ما را ناراحت می کند این است که یک هیولای پیر برای بازی بیرون می آید. به عبارت دیگر، آسیب های دوران کودکی . اما چرا حالا؟ خاطرات سرکوب شده و احساسات سرکوب شده را می توان در ناخودآگاه ما مدفون کرد . اما به چیزی مدفون در خاک فکر کنید. در طول سال‌ها، هر بار که باران می‌بارد، یا کسی از آنجا عبور می‌کند، لایه‌ای از خاک از بین می‌رود. در نهایت، شی مدفون شده آشکار می شود. ترومای قدیمی هم همینطور. در حالی که ممکن است یک ترومای «بزرگتر» اخیر باشد که باعث آن می شود، مانند تصادف یا جدایی ، اما می تواند فقط یک سری طولانی از عوامل استرس زا باشد.

6. شما افسرده هستید.

اگر مدام احساس ضعف می کنید و برای چیزهای کوچک یا فقط برای همه چیز گریه می کنید؟ اگر واکنش عاطفی شما برای آنچه واقعاً تجربه می‌کنید نامناسب به نظر می‌رسد، اگر نمی‌توانید انگشت خود را روی آن بگذارید که چرا اینقدر غمگین هستید؟

و اگر نمی خواهید دوستان خود را ببینید ، افکار ناگواری در سر دارید و شاید در خواب و اشتها تغییراتی دارید ؟

۷- اضطراب دارید.

آیا احساس خستگی یا ضعف نمی کنید اما همچنان بی دلیل گریه می کنید؟ اما بیشتر به این دلیل که احساس تنش، استرس و این که به نوعی در خطر هستید؟ میتونه اضطراب باشه مقالات ما را در مورد ” نگرانی در مقابل اضطراب ” و ” اضطراب – وقتی زمان جستجوی کمک فرا رسیده است ” را بخوانید.

8. شما از بی نظمی عاطفی رنج می برید.

آیا شما همیشه از نوع احساسی بوده اید؟ یکی که به راحتی اشک بریزد؟ اما اخیراً واقعاً از کنترل خارج شده است؟ ممکن است اختلال عاطفی داشته باشید ، به این معنی که کمتر از دیگران قادر به کنترل احساسات هستید. ممکن است چندین ACE ( تجارب نامطلوب دوران کودکی ) داشته باشید، والدین خوبی را تجربه نکرده باشید، یا با تمایل به حساس بودن متولد شده باشید . اگر دچار اختلال در تنظیم هستید، ممکن است متوجه شوید که با شروع کردن، نمی توانید گریه خود را متوقف کنید، و احساس می کنید که در حال پردازش غم و اندوه کل جهان هستید، نه فقط تجربیات خود.

9. اختلال شخصیت مرزی دارید. 

بی نظمی عاطفی همچنین می تواند نشانه ای از اختلال شخصیت مرزی (BPD) باشد . BPD توسط مبتلایان به عنوان “زندگی بدون پوست احساسی که به نظر می رسد دیگران دارند” توصیف می شود. اختلال شخصیت مرزی تکانشگری  که منجر به طغیان خشم و همچنین غم و اندوه می شود.(منبع: Harley Therapy)

برای سنجش اختلال مرزی می توانید تست روانشناسی بالینی را انجام دهید.

آیا زمان آن رسیده است که به دنبال پشتیبانی باشید؟

باز هم گریه کردن به خودی خود چیز بدی نیست. اما اگر احساس می‌کنید که با چیزی بزرگ‌تر از توانایی‌تان برای مقابله روبه‌رو هستید، و گریه‌تان بر زندگی روزمره‌تان تأثیر منفی می‌گذارد، مطمئناً ایده خوبی است که به دنبال پشتیبانی حرفه‌ای باشید. یک مشاور یا روان درمانگر 02122354282 و 02122247100 و 02188422495 می تواند به شما در درک ریشه واقعی طغیان های عاطفی خود کمک کند. آنها همچنین به شما کمک می کنند تا استراتژی های مفیدی پیدا کنید تا به شما کمک کند روزهای خود را سپری کنید و روابط خود را هدایت کنید تا خلق و خوی شما به آنچه برای شما مهم است آسیب نرساند.

آیا گریه نقطه ضعف است یا قوت؟

گریه راهی است که بدن نه تنها استرس عاطفی را کاهش می دهد، بلکه آن را پردازش می کند. احساسات را به عنوان نیرویی نامرئی در نظر بگیرید که در بدن حرکت می کند. مردم تمایل دارند فکر کنند که فقط به دلیل اینکه نمی توانند احساسات خود را ببینند یا احساس کنند، وقتی از احساس آنها امتناع می کنند، به سادگی از بین می روند. متاسفانه این درست نیست…

هنگامی که احساسات مهار می شوند، مانند قورت دادن یا مهار اشک، انرژی احساسی در بدن انباشته می شود. به جای اینکه آن جریان نیروی احساسی در گردش باشد و چرخه خود را کامل کند، متوقف می شود. خوشبختانه، با این حال، این چرخه می تواند معکوس شود.

شیوه های پزشکی شرقی مانند طب سوزنی و ماساژ معتقدند که بدن به صورت فیزیکی احساسات را ذخیره می کند.

به طور مشابه، درمان‌هایی مانند DBT به ما می‌آموزند که ارتباط با احساسات به ما امکان می‌دهد به یک تجربه عاطفی به طور مؤثرتری پاسخ دهیم و الگوهای پاسخ ناکارآمدی را که قبلاً به آن تکیه کرده‌ایم تغییر دهیم.

برای بسیاری از افراد استرس باعث سردرد، گردن درد، کشش شانه و کمردرد می شود. افراد باسن تنگی دارند زیرا باسن یکی از اصلی ترین فضاهای ذخیره انرژی احساسی بدن است. برخی تمرین‌ها و تمرین‌های مدیتیشن این اثرات فیزیکی را کاهش می‌دهند.

چالش اجتماعی مرتبط روانشناسی اشک چشم

متأسفانه جامعه به ابراز غم و اندوه انگ زده است. وقتی کسی گریه می کند، واکنش رایج این است که گریه را متوقف می کند. ناخودآگاه، وقتی کسی به اشک‌ها پاسخ می‌دهد «سس‌ش گریه نکن»، در واقع می‌گوید: «از ابراز احساسات خود با گریه دست بردارید، این باعث ناراحتی من می‌شود»، که واقعاً می‌گوید «احساسات شما باعث ناراحتی مردم می‌شود»، که در نهایت به این معناست . ، “احساسات بد هستند”. این یک موقعیت سخت است که سعی کنید احساس کنید! اتفاقاً این آرامش، اشک یا همدردی شخص دیگری نیست که احساسات پشت گریه را کاهش می دهد. درصد بالایی از افراد پس از گریه احساس آرامش می کنند.

درک اهمیت پیچیده غم و اندوه و سایر احساسات…

گریه کردن نشانه قدرت است زیرا نشان دهنده یک رابطه کاملا راحت با خود است. انتخاب گریه و احساس یک انتخاب به نفع سلامت عاطفی فرد است. انتخاب برای گریه کردن نیز به معنای عدم اهمیت دادن به نظرات دیگران است. از آنجایی که گریه بسیار انگ است، بالا رفتن از افکار جامعه اصالت محض است. گریه کردن همچنین به الگو شدن برای دیگران کمک می کند. به خصوص در دوران بهبودی، زمانی که همسالان در تلاش برای برقراری ارتباط، بیان و بیان احساسات خود هستند، دیدن فردی که آزادانه خود را ابراز می کند الهام بخش است. آنها نه تنها از عمل گریه یاد خواهند گرفت، بلکه تحولی را که از کار کردن از طریق احساسات رخ می دهد، مشاهده خواهند کرد.

احساس احساسات، اجازه دادن به احساسات برای پردازش و گریه کردن در اوایل بهبودی احساس غریبگی می کند. مواد مخدر و الکل بیهوش کننده هستند و ذهن و همچنین بدن را بی حس می کنند. اکثر افراد اعتراف خواهند کرد که بخشی از جذابیت سوء مصرف مواد مخدر و الکل با احساس عدم نیاز به احساس همراه بوده است. برخورد ناگهانی با تمام احساساتی که سال هاست احساس نشده اند، می تواند چالش برانگیز و تحریک کننده باشد. به یاد داشته باشید که گریه کنید، احساس کنید، و همه چیز را رها کنید. مانند همه اینها، این نیز خواهد گذشت و بهبودی برای آن بهتر خواهد بود.

گریه کردن یا احساساتی بودن نشانه ضعف است

نادرست

کلیشه‌هایی وجود دارند که وقتی فکر می‌کنیم درست هستند یا سعی می‌کنیم با آن‌ها مطابقت داشته باشیم، آسیب زیادی می‌آورند: «پسرا گریه نمی‌کنند»، «دختران خیلی احساساتی هستند»، «نشان دادن احساسات خوب نیست» و غیره. برخی افراد به اشتباه معتقدند که اگر بتوان از گریه کردن اجتناب کرد، این بهترین کار است.

گریه کردن یا احساس احساسات خود قطعا نشانه ضعف نیست. برعکس، حتی گفته شده که برای گریه کردن باید قوی باشی.

چگونه می توانید چیزها را بفهمید؟

در صورت امکان، می توانید مکان، زمان یا افرادی را انتخاب کنید که با آنها احساس راحتی می کنید که احساسات خود را رها کنید… ابراز احساسات به جای نگه داشتن آنها بسیار سالم تر است. هرچه بیشتر آنها را سرکوب کنید و بیشتر منتظر بمانید تا با کسی در مورد مشکلات خود صحبت کنید، کمتر به خودتان گوش می دهید و مشکلات شما بیشتر رشد می کنند و حل آنها سخت تر می شود. هنگامی که احساسات خود را بیان کردیم، بلافاصله احساس بهتری پیدا می کنیم. همچنین می توانید از نوشتن برای بیان مسائل خود در قالب کلمات استفاده کنید، بنابراین بهتر می توانید آنها را برای شخص دیگری توضیح دهید. وقتی به درون خود نگاه می کنید تا اشتباه را شناسایی کنید و آن را بیان کنید (شفاهی یا کتبی)، به شما اجازه می دهد فکر کنید، تصمیم بگیرید، به جلو بروید و غیره.

 

علت اشک آمدن از چشم

علت آبریزش چشم چیست؟

آبریزش چشم نشانه یک مشکل اساسی است. این مشکلات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرار گرفتن در معرض آلرژن ها
 • عفونت های چشمی
 • سندرم خشکی چشم، که باعث می شود غده اشکی بیش از حد اشک تولید کند
 • صدمات چشمی
 • یک جسم خارجی در چشم شما
 • مجاری اشک مسدود شده است
 • افتادگی یا موقعیت غیر طبیعی پلک ها به طوری که مجاری اشک در موقعیت خود قرار نگیرند

علائم آبریزش چشم چیست؟

با چشمان آبریزش، ممکن است چشمان شما بیش از حد مرطوب باشد. یا ممکن است مقدار زیادی اشک در چشمانتان جمع شود، دیدتان را تار کند یا حتی از چشمانتان بیرون بیاید و از روی صورتتان بیرون بیاید.

عکس اشک چشم

درمان اشک چشم

آبریزش چشم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما اپی فورا را با معاینه چشم ها و بررسی سابقه پزشکی شما تشخیص می دهد. اگر پزشک شما مشکوک به مسدود شدن مجرای اشکی باشد، آزمایشات می توانند میزان انسداد را تعیین کنند. تست شامل:

 1. پزشک مجاری را با نمک در مطب خارج می کند.
 2. پزشک ممکن است یک قطره از رنگ فلورسنت مخصوص را در گوشه هر چشم بریزد. به جای رنگ مایع، پزشک ممکن است از یک نوار کاغذی کوچک حاوی رنگ استفاده کند.
 3. وقتی اشک با رنگ مخلوط می شود، به رنگ سبز روشن در می آید.
 4. پس از 10 تا 15 دقیقه، پزشک چشم، بینی و گلو شما را بررسی می کند تا ببیند آیا رنگ از چشم خارج شده است یا خیر.

به طور معمول، اشک رنگ را از چشم پاک می کند. اگر رنگ در چشم باقی بماند، به پزشک شما می گوید که مجرای اشک مسدود شده است. در مواردی که شستشوی مجاری اشکی آنها را باز نمی کند، پزشک ممکن است آزمایش های تصویربرداری خاصی را برای مشاهده هرگونه انسداد مجرای اشک توصیه کند. این آزمایش ها ممکن است شامل سی تی اسکن یا نوع خاصی از اشعه ایکس به نام داکریوسیستوگرافی باشد. پزشک شما همچنین ممکن است از یک لوله بلند و انعطاف پذیر با منبع نوری به نام آندوسکوپ برای بررسی داخل حفره بینی شما استفاده کند.

آبریزش چشم چگونه درمان می شود؟

برای بسیاری از افراد، آبریزش چشم بدون درمان برطرف می شود. اگر پزشک شما درمان را توصیه کند، برنامه شما به علت اصلی آبریزش چشم شما بستگی دارد.

 • داروها : اگر عفونت یا آسیب چشمی باعث آبریزش چشم شود، پزشک ممکن است داروهای خاصی مانند آنتی بیوتیک ها را توصیه کند. اگر شرایطی مانند سندرم چشم خشک دارید، پزشک اشک مصنوعی یا قطره های چشمی تجویز می کند.
 • اجسام خارجی : اگر جسم خارجی در چشم خود داشته باشید، پزشک آن را خارج می کند.
 • مسدود شدن مجرای اشک : اگر مجرای اشک مسدود شده باعث آبریزش چشم شود، پزشک از محلول نمکی استفاده می کند تا به آرامی مجرای مسدود شده را باز کند. در برخی موارد، پزشکان از ابزار بلند و نازکی به نام پروب برای باز کردن مجاری اشک به صورت دستی استفاده می کنند. اگر انسداد گسترده ای دارید، پزشک ممکن است جراحی را برای باز کردن مجاری اشکی توصیه کند.
 • ترمیم پلک : اگر پلک ها افتادگی داشته باشند (آنتروپین یا اکستروپین)، پزشک احتمالاً ترمیم پلک ها را توصیه می کند.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

کی باید با دکتر تماس بگیرم؟

در موارد زیر با چشم پزشک (چشم پزشک) تماس بگیرید:

 • اشک چشمان بر توانایی شما برای دیدن واضح تاثیر می گذارد
 • چشمات دردناکه
 • چشمان شما متورم می شود یا متوجه یک توده در چشم خود می شوید
 • آب چشمان شما قطع نمی شود

چرا گریه کردن برای مردان مفید است؟

نگرش های منسوخ مانند “پسران بزرگ گریه نمی کنند” مردان و پسران را تشویق می کند که اشک های خود را پنهان کنند. اما گریه می‌تواند برای همه جنسیت‌ها شفابخش و ضروری باشد.

در بسیاری از فرهنگ‌ها در سراسر جهان، گریه کردن برای مردان، به‌ویژه در مکان‌های عمومی، تابو محسوب می‌شود. بسیاری از مردم هنوز بر این باورند که مردان باید رواقی باشند و احساسات کمی نشان دهند.

در نتیجه این انگ، بسیاری از مردان احساس می کنند که گریه کردن اشکالی ندارد. آنها ممکن است احساسات خود را پنهان کنند و فقط در خلوت گریه کنند یا اصلا گریه نکنند.

سرکوب احساسات – از جمله پنهان کردن اشک های خود – می تواند ناسالم باشد.

انگ سلامت روان بر افراد از هر جنس تأثیر می گذارد، اما مردان ممکن است به دلیل انگ، کمتر به مراقبت های بهداشت روان دسترسی داشته باشند. مردان نیز ممکن است بیشتر در معرض خودکشی باشند.

برای مردها اشکالی ندارد که گریه کنند. گریه کردن می تواند راهی سالم برای پردازش احساسات شما باشد و می تواند طیف وسیعی از فواید عاطفی و فیزیکی داشته باشد. پنهان کردن احساساتتان می‌تواند کنار آمدن با احساسات و جستجوی حمایت را سخت‌تر کند.

دیدگاه های اجتماعی در مورد گریه پسرها

پاسخ‌های اجتماعی به گریه مردان می‌تواند از فرهنگی به فرهنگی دیگر متفاوت باشد، اما در طول زمان نیز تغییر کرده است.

در واقع در مواردی گریه به عنوان نجیب تلقی می شد. از شوالیه های قرون وسطایی گرفته تا سربازان در “ایلیاد” هومر تا سامورایی ها در حماسه ژاپنی “داستان هایکه”، گریه با قدرت و فضیلت همراه بود. حتی در متون اصلی دینی، پیامبران غالباً گریان نشان داده شده اند.

تغییر مردانگی

کاملاً مشخص نیست که چه چیزی نگرش ما را نسبت به گریه مردان تغییر داد . اما برای مدتی، رواقی گرایی برای مردانگی مهم تلقی می شد – و احتمالاً هنوز هم وجود دارد – در حالی که گریه و آسیب پذیری عاطفی با زنانگی مرتبط است.

اخیراً، با شروع موج چهارم فمینیسم و ​​افزایش گفتمان پیرامون مردانگی سمی و ننگ سلامت روان ، بسیاری از مردم شروع به این باور کرده اند که گریه کردن برای مردان باید قابل قبول باشد.

اشک عملکرد بسیار مهمی در بدن شما دارد. سه نوع اشک وجود دارد :

 • اشک پایه: به طور مداوم توسط مجاری اشکی شما تولید می شود تا چشمان شما روان و سالم بماند
 • اشک انعکاسی: برای پاک کردن چشمان شما از مواد محرک مانند زباله و دود منتشر می شود
 • اشک های احساسی: ترشح هورمون های استرس و سموم از بدن

پژوهش های روانشناسی اشک چشم

ترکیب اشک شما بستگی به نوع اشکی دارد که رها می کنید. طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، اشک های احساسی می توانند حاوی سطوح بالاتری از هورمون های آدرنوکورتیکوتروپیک باشند که باعث تحریک ترشح کورتیزول – “هورمون استرس” – در بدن شما می شود.

به عنوان یک بررسی 2014 اشاره می کند، گریه کردن را می توان یک رفتار خودآرام بخش تلقی کرد. گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک را فعال می کند، که شما را در حالت «استراحت و هضم» قرار می دهد و به بدن شما کمک می کند پس از مدتی استرس آرام شود.

وقتی احساسات خود را سرکوب نمی کنید، به خود فرصت می دهید تا آنها را احساس کنید. این به این معنی است که شما فرصتی برای پردازش احساسات خود دارید، چه یک احساس مثبت یا منفی.

ممکن است دلیل خوبی وجود داشته باشد که چرا افراد اغلب پس از تجربه درد گریه می کنند. همینطوربررسی 2014 نشان می دهد که گریه باعث آزاد شدن اکسی توسین و اندورفین می شود. این هورمون ها می توانند درد را تسکین دهند و خلق و خوی شما را بهبود بخشند و به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید.

عوارض گریه نکردن

اگر شما فردی هستید که به دلیل حفظ خود تمایل به پنهان کردن یا نادیده گرفتن احساسات منفی خود دارید، ممکن است چیزی را داشته باشید که کارشناسان آن را “سبک مقابله سرکوبگرانه” می نامند. مقابله سرکوبگرانه می تواند پیامدهای منفی داشته باشد.

بررسی ادبیات 2012 مقابله سرکوبگرانه مرتبط با شرایط بهداشتی، مانند:

 • سرطان
 • بیماری های قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا (فشار خون بالا)
 • عملکرد سیستم ایمنی پایین تر

یک مطالعه در سال 2013 سرکوب احساسات را با طیف وسیعی از بیماری های فیزیولوژیکی مرتبط کرد. با این حال، بررسی دیگری در سال 2018 ، «بازداری عاطفی» را با افسردگی، استرس و موارد دیگر مرتبط می‌کند، به‌ویژه در افراد مبتلا به اختلالات شخصیت .

در یک مطالعه 2018، محققان 475 نفر را که ظاهراً توانایی گریه کردن را از دست داده بودند مورد بررسی قرار دادند. از بین کسانی که گریه نمی کردند، 46.1٪ احساس کردند که گریه نکردن بر آنها تأثیر منفی می گذارد. کسانی که قادر به گریه کردن نبودند گزارش کردند که احساس کمتری داشتند:

 • ارتباط اجتماعی
 • حمایت اجتماعی
 • همدلی

اگر به شما آموزش داده شده است که احساسات خود را سرکوب کنید، ممکن است یاد بگیرید که با آنها به روشی سالم تر و سازنده تر برخورد کنید.

کار با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید چگونه با احساسات سخت کنار بیایید و راهبردهایی را برای تنظیم عاطفی سالم به شما آموزش دهد.

سرکوب گریه کردن از نظر روانشناسی اشک چشم

بسیاری از مردم بر این باورند که مردان نباید گریه کنند یا باید احساسات خود را پنهان کنند. اما در حقیقت، گریه کردن می تواند در مواقعی سالم و مفید باشد، صرف نظر از جنسیت شما.

گریه کردن فواید زیادی برای سلامتی دارد. پژوهش نشان می دهد که گریه می تواند شما را آرام کند، خلق و خوی شما را بهبود بخشد و حتی درد را کاهش دهد.

از سوی دیگر، سرکوب احساسات می تواند اثرات منفی فیزیکی، عاطفی و اجتماعی داشته باشد.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: روانشناسی اشک چشم | علت اشک آمدن از چشم. آخرین ویرایش: مارس 6, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9213

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *