پل دندانی چیست و تفاوت آن با ایمپلنت |مزایا و معایب بریج های دندانی

183 0

پل دندانی چیست و تفاوت آن با ایمپلنت چیست؟ مزایا و معایب بریج های دندانی چیست؟ چگونه بوی بد بریج های دندان را از بین ببریم؟

وقتی نوبت به بازیابی عملکرد یک یا چند دندان از دست رفته می رسد، می توانید ایمپلنت یا بریج دندان را انتخاب کنید.

هدف هر دو بازیابی زیبایی و جایگزینی دندان های از دست رفته است . با این حال، برخی از تفاوت ها وجود دارد که باید برجسته شوند، که بسته به مورد هر یک، انتخاب بین یک یا گزینه دیگر ضروری است.

بریج دندان ثابت چیست؟

این راه حلی است که در خدمت بازیابی زیبایی و عملکرد یک یا چند قطعه دندانی است که از دست داده ایم.

همان طور که از نامش مشخص است، این بریج است که به دندان های سالم بیمار یا ایمپلنت های مجاور متصل می شود و در قسمت مرکزی آن پروتزی وجود دارد که جایگزین دندان از دست رفته می شود.

کلینیک دندانپزشکی ما ، ما همیشه بسته به مورد هر بیمار، قرار دادن یا عدم استفاده از این محلول را توصیه می کنیم، زیرا همانطور که بعدا خواهیم دید، همیشه توصیه نمی شود .

مزایا و معایب بریج های دندانی

بریج های دندانی یکی از پرکاربردترین راه حل های دندانی هستند و مانند ایمپلنت ها تغییرات بسیار رضایت بخشی را در بیمارانی که آن را انتخاب می کنند، ایجاد می کند.

مزایای اصلی انتخاب بریج دندان عبارتند از:

بهبود ظاهر زیبایی . یکی از مزایایی که بیماران بیشتر به دنبال آن هستند، بازیابی زیبایی ظاهری لبخند خود است که با قرار دادن پل می توان به آن دست یافت.
ارزان تر از ایمپلنت به دلایلی که بعدا خواهیم دید، بریج دندان ارزانتر از کاشت ایمپلنت است.
آنها به بهداشت خوب اجازه می دهند . بریج ها با ایفای همان نقشی که یک دندان اصلی ایفا می کند، بهداشت دهان و دندان را آسان می کند.
بادوام . اگر تمام توصیه های دندانپزشک را دنبال می کنید، به معاینات برنامه ریزی شده بروید و بهداشت را به شدت رعایت کنید. پل ها می توانند بسیار بادوام باشند.
راه حل ثابت . پل ها نیز مانند ایمپلنت ها یک راه حل ثابت هستند. این به آنها ثبات بیشتری نسبت به پروتزها می دهد.

معایب پل دندانی اصلی انتخاب این روش درمانی عبارتند از:

کنده کاری شده . در صورتی که دندان های مجاور از دست رفته دندان های سالمی باشند، باید آسیاب شوند و در نتیجه اندازه آن ها کاهش می یابد.
گران تر از وسایل متحرک گرچه ارزان‌تر از ایمپلنت هستند، اما برای مثال، بریج‌ها از پروتز متحرک گران‌تر هستند.
حفره ها . اگرچه لازم نیست این اتفاق بیفتد، اما اگر بهداشت دقیق را رعایت نکنیم، ممکن است نشتی در بریج دندان رخ دهد و در نتیجه حفره های دندانی ظاهر شوند.

پل دندانی چیست و تفاوت آن با ایمپلنت چیست مزایا و معایب بریج های دندانی چیست

انواع بریج دندان

سبک ها یا انواع مختلفی از بریج دندان وجود دارد که بسته به موقعیت هر بیمار و متریالی که با آن ساخته شده است می توانیم آنها را انتخاب کنیم. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

پل های سنتی

آنهایی هستند که در صورت وجود دندان های سالم در دو طرف دندان از دست رفته قرار می گیرند . نکته منفی این نوع بریج این است که برای قرار دادن تاج ها نیاز به تراش دو دندان سالم خواهد بود .

در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت تمام توصیه ها، این نوع بریج می تواند سال ها دوام بیاورد.

پل های مریلند

آنها محافظه کارترین جایگزین هستند. اگرچه با بریج سنتی باید دندان های مجاور را به هم سایید، اما در مریلند اینطور نیست.

به جای قرار دادن 2 تاج مجاور، با این محلول فقط یک ساختار باله ای شکل را به سطح داخلی 2 دندان مجاور متصل می کنیم.

معمولاً روی دندان‌های جلویی قرار می‌گیرند، زیرا به خوبی سایر بریج‌ها پشتیبانی نمی‌کنند و بنابراین توصیه نمی‌شود هنگام گاز گرفتن با آن‌ها نیروی زیادی وارد کنید.

پل های روی ایمپلنت

زمانی که بیش از یک قطعه دندان از دست رفته باشد، گزینه ایده آلی است . بنابراین، بریج به جای اینکه توسط روکش ها پشتیبانی شود، روی ایمپلنت های مجاور قرار می گیرد.

ابتدا از کلینیک باید محل قرار دادن ایمپلنت های دندانی را مطالعه کنیم و سپس به کار گذاشتن بریج دندان بپردازیم تا زیبایی و عملکرد دندان ها را بازیابی کنیم.

پل های کنسولی

آنها شبیه به نمونه های سنتی هستند، با این تفاوت که کنسول ها به جای 2 دندان فقط توسط یک دندان نگه داشته می شوند.

با این محلول تنها لازم است یک دندان تراشیده شود اما قرار دادن بریج در پشت دهان توصیه نمی شود زیرا فشار زیادی هنگام جویدن وارد می شود.

پل دندان بهتر است یا ایمپلنت

ما عملا همیشه ایمپلنت های دندانی را به دلیل قابلیت اطمینان و ماندگاری طولانی توصیه می کنیم، اما این بستگی به وضعیت هر بیمار و بودجه آن دارد.

بر اساس این گزارش که توسط SEPA منتشر شده است ، ایمپلنت های دندانی 98 درصد شانس ادغام موفقیت آمیز دارند و علاوه بر این، ماندگاری آن ها می تواند بیش از 15 سال باشد.

از طرف دیگر، اگر قرار دادن بریج دندان را انتخاب کنید ، معمولاً کمتر از ایمپلنت دوام می‌آورد (حدود 10 سال با رعایت بهداشت خوب دندان).

علاوه بر این، بریج های دندانی نسبت به ایمپلنت عوارض بیشتری ایجاد می کنند ، مانند:

عفونت های ناشی از حفره ها یا عدم رعایت بهداشت.
عوارضی مانند شل شدن پیچ ها.
خطر شکستگی پروتز _

یکی دیگر از عوامل اصلی که باید به آن توجه کرد این است که همانطور که اشاره کردیم در صورت کاشت ایمپلنت دندان نیازی به تراش دندان های مجاور نیست و در نتیجه سالم می مانند.

اگر بریج دندانی را قرار دهیم و بخواهیم بهترین تکیه گاه ممکن را داشته باشد، در بسیاری از موارد نیاز به تراشیدن دندان ها و در نتیجه بی فایده بودن آنها و نیاز به قرار دادن روکش است.

تنها نکته ای که در آن بریج دندان بهتر از ایمپلنت است، قیمت آن است. بریج های دندانی به طور قابل توجهی ارزان تر از ایمپلنت هستند، اما نکات منفی نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت.

توصیه می کنیم قبل از تصمیم گیری ، به متخصص ایمپلنتولوژی مراجعه کنید تا بتواند پرونده شما را بررسی کند و بهترین راه حل ممکن را برای شما ارائه دهد.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنتولوژی یکی از تخصص‌های دندانپزشکی است که وظیفه آن پر کردن شکاف‌های دندان‌هایی است که افتاده یا باید کشیده شوند.

ایمپلنت دندانی یک پیچ تیتانیومی است که از طریق یک جراحی کوچک در استخوان فک قرار می‌گیرد و بنابراین کاملاً جا می‌گیرد تا بعداً تاج روی آن قرار گیرد .

در کلینیک دندانپزشکی ، ابتدا اولین آزمایش را برای مشاهده وضعیت استخوان فک بالا، وضعیت لثه‌ها و ارزیابی انسداد دهان برای ارزیابی امکان‌پذیری درمان انجام می‌دهیم.

پل دندانی چیست و تفاوت آن با ایمپلنت

مراحل درمان ایمپلنت دندان

مراحلی که برای کاشت ایمپلنت دندان در Ridere Estudio Dental دنبال می کنیم به شرح زیر است:

چگونه از بریج دندان ثابت مراقبت کنیم؟

برای مراقبت صحیح از بریج های دندانی باید:
– دندان های خود را بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنیم و بهداشت دندانی بسیار خوبی داشته باشیم.
– از نخ دندان برای از بین بردن بقایای مواد غذایی استفاده کنید.
– به تمام معاینات برنامه ریزی شده با دندانپزشک بروید.
– به توصیه های متخصص توجه کنید.

بریج دندان چقدر می تواند دوام بیاورد؟

طبیعی است که بین 10 تا 15 سال با رعایت بهداشت بسیار خوب و توصیه های دندانپزشک دوام می آورد.

چگونه بوی بد بریج های دندان را از بین ببریم؟

پس از هر وعده غذایی باید دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و در صورت توصیه دندانپزشک از دهانشویه استفاده کنید. در پایان باید مانند هر دندان دیگری از آن مراقبت کنید تا برای اطلاعات بیشتر به پست بوی بد دهان ما مراجعه کنید .

قیمت بریج دندان چقدر است؟

بریج های دندانی انواع مختلفی دارند، بنابراین قیمت آنها بستگی به انتخاب شما و عوارض مورد خاص شما دارد.
توصیه می کنیم اولین بازدید رایگان خود را انجام دهید تا بتوانیم ارزیابی کنیم و بدون هیچ تعهدی به شما بودجه بدهیم. همین حال دندانپزشک خود را پیدا کنید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: پل دندانی چیست و تفاوت آن با ایمپلنت |مزایا و معایب بریج های دندانی. آخرین ویرایش: آوریل 1, 2023. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=12378

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *