حل اختلاف پوشش زن و شوهر| مشاوره پیش از ازدواج

نوشته شده برای at 6:38 ب.ظ
184 0

حل اختلاف پوشش یکی از اختلافات بسیار مهم و حائز اهمیت زوجین بوده است که در این مقاله به طور اساسی مورد بررسی قرار می گیرد.

زوجین به ویژه زوج های جوان به سختی می توانند در این مورد به یک تفاهم و رضایت نسبی برسند و معمولا قضیه از آن جایی شروع می شود که یکی از طرفین, علل الخصوص مردان, نسبت به پوشش همسر خود اعلام اعتراض می کنند و مشاجرات میان آن ها شروع می شود.

ریشه ی این مشکل تفاوت در اعتقادات و باورهای هر فرد می باشد که می تواند گاهی موجب طلاق و پایان دادن به زندگی مشترک هر فرد شود.

با این که این گونه اعتراضات به طور معمول اولین بار توسط مردان نسبت به همسرشان ابراز می شود اما تاکنون زنان زیادی نیز اعتراض خود را نسبت به نحوه ی پوشش همسر خود بیان کرده اند. متاسفانه در جامعه ی امروزی بسیاری از جوانان از فرهنگ غلط غربی تبعیت می کنند و پوشش های زننده ای را به عنوان پوشش روزانه خود انتخاب می کنند که این موضوع زنان یا مردان زیادی را به اعتراض درباره پوشش همسر خود واداشته است.

زوج درمانگر برای این که بخواهد به مشاجرات زوجین خاتمه بدهد آنان را وادار می کند تا درباره اعتقاد قلبی و باور خود نسبت به پوشش ایده آل صحبت کنند. وقتی هر دوی این افراد اظهارات فرد دیگر را بشنوند در نهایت به یک توافق و خط قرمز  مشترک خواهند رسید.

هر زن و مردی در زندگی مشترک لازم است با یکدیگر تفاهم داشته باشند تا زندگی شاد و مفرحی را تجربه کنند اما متاسفانه گاهی اوقات همه چیز بر وفق مراد پیش نمی رود. در برخی مواقع زن یا مرد در خانواده ای بزرگ شده اند که از نظر اعتقادی سخت گیر یا آسان گیر بوده اند و در مقابل شریک زندگی اش فردی متفاوت می باشد. اختلاف نظر در چنین مواقعی موجب بروز دعوا و کشمکش بین آن ها می شود که در ادامه به تفصیل به این موضوع خواهیم پرداخت.

حل اختلاف پوشش زن و شوهر| مشاوره پیش از ازدواج

مسئله حجاب در ازدواج

متاسفانه بسیاری از زوجین پیش از ازدواج درباره این مسئله توافقی نمی کنند، بعضی دیگر از اطرافیان به طرفین ازدواج توصیه می کنند که نسبت به پوشش یکدیگر حساس نباشند چرا که در طول زندگی مشترک شبیه هم خواهند شد اما این دیدگاه غلط موجب بالارفتن توقع زوجین نسبت به یکدیگر می شود و علاوه بر حل نشدن مشکل رابطه میان آنان را نیز بر هم میزند.

صریحا صحبت کنید

در کمال تاسف مشکل عمده ی زوجین این است که پیش از ازدواج تنها به بعد عاطفی ازدواج می پردازند و نسبت به خواسته های منطقی خود توافقی نمی کنند. در واقع علت این روراست نبودن این است که هر دوی آنان وحشت دارند که این ازدواج به هم بخورد.

در نظر بگیرید پسری که پوشش همسرش اهمیت زیادی در زندگی اش دارد باید همان پیش از ازدواج کاملا صریح و واضح به دختر بگوید که همسر ایده آل در ذهن او چنین پوششی خواهد داشت. پوشش ایده آل نیز در نظر هر فردی متفاوت است. ممکن است یک نفر شرط کند که همسر من باید از چادر برای پوشش خود استفاده کند و فرد دیگری پوشش مانتو را ترجیح دهد هرکدام از این افراد باید همسر مناسب خود را پیدا کند.

ثبات شخصیت او را بسنجید

گروهی دیگر از زوجین از این مسئله شکایت دارند که همسرشان هر روز تغییر عقیده می دهد و نظر او نسبت به پوشش  سخت تر و یا حتی سهل تر ابراز می شود. به دلیل بروز چنین مشکلاتی بهتر است پیش از ازدواج به جای این که به حرف و صرفا گفتار پارتنر خود توجه کنید به رفتارها و اعمال او توجه کنید.

ثبات عقیده یکی از مسائلی است که ربط مستقیم به زندگی شما دارد و ممکن است عدم آن زندگی شما را به نابودی مطلق بکشاند. معمولا اطرافیان افرادی که ثبات عقیده و شخصیت ندارند کاملا سردرگم هستند چرا که هر روز یک نظر متفاوت از فرد می شنوند و نمی دانند که دقیقا باید چه واکنشی نشان دهند.

شاید از خود بپرسید از کجا باید بفهمیم که فرد مقابل ثبات عقیده و شخصیت دارد یا خیر؟

در این صورت باید سنجید که او نسبت به گذشته تا چه حد تغییر کرده و یا این که رفتار او با خانواده خود به چه صورت است؟

مشاوران خانواده به صلاح دید نیاز بودن از شما تست های مربوطه را می گیرند تا متوجه شود هر دوی شما مناسب یکدیگر هستید یا خیر.

واکنش صحیح نسبت به ابراز اختلاف نظر پوششی

به یاد داشته باشید نباید نسبت به چنین اختلاف نظرهایی برخورد شدید و سراسر هیجان از خود نشان بدهید چرا که چنین رفتارهایی فقط شرایط را وخیم تر می کند. بهترین راه کنترل کردن احساسات این است پیش از این که واکنشی نشان بدهید 10 ثانیه نسبت به این واکنش و عواقب احتمالی بعد از آن فکر کنید. در سطرهای بعدی به واکنش های صحیح نسبت به این اعتراضات خواهیم پرداخت:

نگرانی های همسرتان را بسنجید

همواره در تلاش باشید تا رابطه ای صمیمی با همسرتان داشته باشید. نسبت به نگرانی هایش با او حرف بزنید و او را مطمئن کنید که نسبت به او اهمیت قائل می شوید.

بسیاری از افراد در چنین مراحلی حال بهتری پیدا می کنند و متوجه می شوند همسر آنان لجبازی نمی کند و به نظر او نیز اهمیت می دهند.

نسبت به تعهداتی که پیش از ازدواج داده اید وفادار باشید.

واقع بین باشید

اگر پیش از ازدواج درباره پوشش مورد قبول هردویتان توافق کرده اید الان نمی توانید نسبت به آن پیمان شکنی کنید. در این صورت خطری جدی کانون گرم خانواده شما را تهدید خواهد کرد.

تحمل یا پذیرفتن

اگر همسرتان نسبت به پوششی که شما دارید خواسته ای دارد بکوشید تا با مذاکره و گفت و گو این قضیه را حل کنید و به توافق نهایی برسید. در این بین دو مسئله پیش می آید شما در این گفت و گو راضی به انجام این کار شدید یا در تلاش هستید که اوضاع را آرام کنید و آن را تحمل کنید.

در این بین باید متذکر شویم که تحمل کردن هیچ چیزی را حل نمی کند. شما با تحمل کردن احساسات خود در واقع آنان را سرکوب می کنید تا جایی که در موقعیتی سرباز می کند و شما نسبت به زندگی منزجز خواهید شد.

مراجعه به مشاور خانواده به شما کمک می کند تا در این باره با یک فرد متخصص و خبره مشورت کنید و آن شخص نسبت به هیچ یک از مراجعان خود حب و بغضی ندارد و تنها در پی رفع موانع آنان است.

مشاوره قبل از ازدواج

هر کس در جامعه پوشش خاص خود را دارد. برخی می پسندند تا چادر سر کنند برخی پوشش مانتو و روسری را می پسندند و برخی پوشش با حداقل حجاب را انتخاب می کنند. اما در بین همه ی این پوشش ها کدام یک از همه بهتر است؟

در پاسخ تنها می توانیم بگوییم : نوع حجاب و پوشش هر کس بسته به صلاح دید خود است و تنها خودش انتخاب می کند که چه حجابی مناسب اوست اما در کل فلسفه ی حجاب این است که زنان یا مردان به گونه ای در جامعه حاضر شوند که از جلب توجه دیگران خودداری کنند.

علت اختلاف نظر بر سر پوشش

اختلاف در باورهای مذهبی

یکی از علل مهم اختلاف نظر بر سر پوشش افراد اختلاف در عقیده مذهبی می باشد. همان طور که در مقدمه گفتیم وقتی پسر و دختر از خانواده هایی با فرهنگ های مختلف باشند موجب می شود در چنین عقایدی نیز با هم شباهت نداشته باشند. به طبع خانواده ای که عقاید مذهبی محکم تری دارد توقع دارد تا دختر خانواده پوشش بیشتری داشته باشد و خانواده ای که عقیده مذهبی خاص نداشته باشد و فرزند خود را در این زمینه آزادتر خواهد گذاشت.

تفاوت در انواع نگاه به نحوه پوشش

بعضی از اشخاص معتقد هستند که پوشش همسر نشان دهنده این است که تا چه حد پاک دامن و با حیا است و بعضی دیگر اعتقاد دارند که پوشش هر کس حیا و عفت او را مشخص نمی کند و یک دختر در نوع رفتار خود نشان می دهد حیا دارد یا خیر. اگر افراد معتقد به این دو دیدگاه با هم زندگی مشترکی را شروع کنند خطری جدی زندگی آن ها را تهدید خواهد کرد.

فرهنگ و آداب خانوادگی

برخی از خانواده ها اعتقاد دارند که در جمع های خانوادگیش نباید بدون پوشش چادر حاضر شد و اگر خانمی از این رسم پیروی نکند توسط همسرش و یا حتی خانواده اش توبیخ و سرزنش خواهد شد. پس بنابراین همه ی اعضای خانواده باید نسبت به این قوانین پیروی کنند.

منبع : حل اختلاف پوشش زن و شوهر| مشاوره پیش از ازدواج 

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: حل اختلاف پوشش زن و شوهر| مشاوره پیش از ازدواج. آخرین ویرایش: آگوست 25, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=10949

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *