9 نکته برای مدیریت ADHD و نوسانات حالت

9 نکته برای مدیریت ADHD و نوسانات حالت

664 0

هر کس با اضطراب، خشم و بی حوصله از زمان مقابله می کند، اما اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) تمایل به افزایش این احساسات را دارد. در برخی موارد، تغییرات در حال تغییر شما می تواند با شغل، زندگی در خانه یا دوستی تداخل داشته باشد، که می تواند باعث ناراحتی یا خستگی شما شود. بدیهی است، این هیچ راهی برای زندگی شما نیست.

داروهای ADHD وقتی که به تمرکز، اضطراب و نوسانات می آیند می توانند بسیار مفید باشند اما این یک درمان جهانی نیست. پس از همه، ADHD به شیوه های مختلف ظاهر می شود، و ممکن است به درستی برای مبارزه با مجموعه خاصی از علائم شما دشوار باشد .

اگر خلق و خوی خود را پیدا کنید، ممکن است زمان بررسی برای مشورت با روانپزشک بیشتر شود. اما مقدار زیادی وجود دارد که می توانید در زمان خود انجام دهید تا تعادل ناپذیر خود را متعادل سازید. در اینجا 9 مورد برای مدیریت تغییرات خلقی وجود دارد

1.زمان برنامه ریزی برای خروج

اجازه دادن به احساسات و واکنش در داخل حباب می تواند ناراحت کننده باشد و احتمالا خیلی بدتر می شود. در عوض، هر هفته  و یا هر روز، اگر شما نیاز دارید در کنار هم قرار دهید تا فعالیت های پر انرژی و سرگرم کننده را با خود به همراه داشته باشید.

رقص با موسیقی با صدای بلند، تماشای مسابقات ورزشی شدید و یا پیوستن به کلاس تناسب اندام در ورزشگاه محلی خود و هر چیزی که به عنوان یک استرس مطرح می شود، کلاهبرداری را انجام می دهد.

گرچه خشم و ناامیدی شما بسیار مهم است، لازم است وقت خود را برای آرام کردن خود صرف دارید  به معنای واقعی برنامه ریزی این فعالیت به شما کمک می کند تا احساس گناه نکنید.

2.برای تغییر تمرکز خود کار کنید

هنگامی که شما با فریب های عاطفی خود سر و کله می زنید، می توانید به جای این کار تمرکز خود را از طریق نوسان خلق کنید. وقت خود را صرف سرزنش خود یا شخص دیگری نکنید. در عوض، استراتژی های یادگیری را برای کمک به حل مشکل سریع تر یاد بگیرید.

هنگامی که خلق و خوی شما تغییر می کند، عادت پریدن به یک فعالیت را تجربه کنید. یک کتاب، بازی ویدیویی یا مکالمه به اندازه کافی برای جلوگیری از آشفتگی روانی شما باشد. به خودتان یادآوری (با صدای بلند، در صورت لزوم) کنید که این حالت را گذرانده اید، بهتر است فقط صبر کنید تا سعی کنید آن را تشخیص دهید.

3.آماده شدن برای روزهایی که عصبانیت را دریافت می کنید

برای بسیاری از افراد مبتلا به ADHD، یک رویداد هیجان انگیز یا موفق ممکن است باعث افسردگی شود. ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد، اما هنگامی که محرک به پایان رسیده و چالش برداشته شود، افراد مبتلا به اختلال ADHD می توانند درگیری ها را از دست بدهند و به شدت عاطفی دیگر دامن بزنند.

دانستن این ممکن است اتفاق بیفتد، می توانید برای حفظ عصبانیت با نگه داشتن برخی از حواس پرتی های مفید در دسترس خود آماده شوید. لیستی از دوستان مثبت و خوش داشته باشید تا زمانیکه به یک بالابر نیاز دارید، و فیلم های مورد علاقه خود را آماده کنید.

همچنین توصیه می شود که صندلی یا تجهیزات ورزشی خود را در درب جلو نگه دارید تا آماده باشید که به جاده بروید یا به ورزشگاه برسید و به خلق و خوی خود برسید، به محض اینکه اندورفین نیاز دارید.

4.کنترل تمرکز بیش از اندازه

ADHD اغلب با یک فاصله بسیار کوتاه همراه است، اما این کاملا دقیق نیست. این وضعیت شامل یک سطح توجه غیر قابل تنظیم است که می تواند در شیوه ای کاملا مخالف آشکار شود. کودکان و بزرگسالان مبتلا به ADHD گاهی با توجه به چیزهایی بسیار متمرکز هستند  و این می تواند یک برکت یا نفرین باشد. یاد بگیرید برای استفاده از این فوکوس به نفع خود، اجازه دهید آن در شما منجر به یک خنده عاطفی شود. هنگامی که یک خلق و خوی بد بدست می آید، به اشتیاق خود، پیدا کردن راه هایی برای ایجاد کارهایی که در اطراف شما جذاب تر می باشد بگردید، بنابراین شما می توانید بار عاطفی را بلزانید و به سادگی از آنچه که در مقابل شما وجود دارد لذت ببرید.

5.ورزش

گرچه تمرینات چالش برانگیز و ورزش های رقابتی می تواند انرژی و تجاوز را به هم متصل کند، اندورفین ها آزاد می شوند و تقریبا بلافاصله خلق و خوی شما را افزایش می دهند. با چند درمان ممکن است از استرس خلاص شویم، سرخوردگی را از بین ببریم، و تمرکز را دوباره به همان اندازه که تمرین منظم انجام می شود، افزایش دهیم .

اگر شما نمی توانید یک روز کامل را ورزش کنید، نترسید. مطالعات نشان می دهد که حتی جلسات تمرین کوتاه مدت در طول روز می تواند نتایج مشابهی را به عنوان یک جلسه تمرین بلند ارائه دهد. یک تمرین را انتخاب کنید. انتخاب کردن چندین فعالیت دیگری که شما واقعا لذت می برید و می توانید به راحتی و اغلب انجام دهید.

6.خود را در وضعیت شوخ طبعی قرار دهید

هنگامی که شما می توانید در خودتان بخندید، برای مدت طولانی عصبانی نخواهید بود. یادگیری برای ایجاد اشتباهات شما و سرگرم کردن در لغزش های ADHD شما یک گام بزرگ برای روابط بهتر و شیوه زندگی شادتر است.

تکانشی، فراموشی، بیش فعالی و اختلال در بدن می تواند تشدید شود، اما آنها می توانند برای جوک ها نیز مفید باشند. شما باید مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرید  اما زمانی که می توانید با اشتیاق به گسل های خود اشاره کنید، متوجه خواهید شد که مردم اطراف شما بسیار دلسوز و مهربان هستند.

7.تغییر رژیم غذایی را در نظر بگیرید

منو شما لزوما شخصیت و احساسات شما را تغییر نمی دهد، اما ممکن است مواد تشکیل دهنده خاصی تاثیر بیشتری داشته باشند. مکمل های غذایی و مواد نگهدارنده باید برای اولین بار حذف شوند.

بسیاری از پزشکان و متخصصان تغذیه معتقدند که رنگ آمیزی مصنوعی و برخی از اصلاح کننده های غذایی (به ویژه MSG) می توانند رفتارهای مضر خاصی برای کودکان داشته باشند.

شما می توانید سطح قند خون خود را متعادل کنید و همچنین هورمون های خود را پایدار نگه دارید ، با رژیم غذایی پر از سبزیجات با فیبر بالا ، غلات کامل و پروتئین  برای لاغر نگه داشتن شما انرژی طولانی تر  صرف می شود که قند و کربوهیدرات ساده (مانند نان سفید، برنج و سیب زمینی) می توانند قند خون شما را افزایش دهند و به نوبه خود بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد .

8.یک برنامه خواب خوب را تنظیم کنید

به خوبی خوابیدن به همان اندازه اهمیت دارد که به خوبی غذا بخورید، به این معنی که شما باید بسیار جدی باشید. اکثر مردم می بینند که حالت ها، سطوح انرژی و حتی اشتهای آنها پس از خواب شب بسیار بهتر است .

هر شب  به موقع به رختخواب بروید و هیچ الکترونیک در اتاق خواب نگه ندارد . رژیم معمولی خود را نگه دارید تا بتوانید به راحتی به حالت خواب برسید. چراغ مطالعه قبل از خواب می تواند ذهن شما را کُند کند.

9.دیگران را تکمیل کنید

ADHD شما می تواند توجه زیادی را به خود جلب کند و آسان است که به یک چرخه انتقاد از خود و وسواس بیش از نگرانی های کوچک برسد. با توجه به افرادی که اطراف می باشند سعی کنید از این چرخه خارج شوید.

یادگیری به دیگران و همدردی با افکار و احساسات آنها می تواند برخی از تمرینات را انجام دهد، اما این به ارزش زمان و توجه شماست. هنگامی که شما می توانید بر روی جنبه های مثبت دیگران تمرکز کنید، می تواند  احساسات شما را منحرف شود و همچنین به ایجاد رابطه در روند کمک کند.

مهم این است که بدانید که در مورد چگونگی مدیریت ADHD خود، قدرت زیادی دارد. اجازه ندهید که جهان شما را کنترل کند. همانطور که یاد می گیرید که چگونه خودتان را حمایت کنید، می توانید دریابید که نه تنها اعتماد به نفس شما بهبود پیدا می کند، بلکه روحیه و تعاملات شما برای مدیریت آسان تر می شود.

علائم ADHD ممکن است شبیه به سایر شرایط، مانند اختلال دوقطبی باشد . اگر در معرض نوسانات شدید خلقی هستید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببیند چه کاری می تواند انجام دهد و مطمئن شوید تشخیص درست داشته باشد.

منبع: تاپ نیوزريال1397

بازنشر(Cite this article as):
سارا نظری مقدم. تاپ نیوز: 9 نکته برای مدیریت ADHD و نوسانات حالت. آخرین ویرایش: آگوست 16, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=2467

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *