توده های سینه

نوشته شده برای at آوریل 21, 2022
220 0

توده های سینه

توده های سینه به دلایل زیادی ایجاد می شوند. در بیشتر مواقع، توده سینه به این معنی نیست که شما سرطان سینه دارید. بسیاری از موارد دیگر می توانند باعث ایجاد توده های سینه شوند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا علت را بیابید و آیا نیاز به درمان دارید.

توده های سینه چیست؟

توده سینه توده ای است که در سینه شما ایجاد می شود. در حالی که توده سینه می تواند نشانه سرطان سینه باشد، اغلب به سرطان مربوط نمی شود. از هر 10 توده سینه هشت مورد غیر سرطانی هستند. اگر توده ای در سینه یا زیر بازو احساس کردید، به پزشک خود مراجعه کنید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما علت توده سینه را تشخیص می‌دهد و تعیین می‌کند که آیا به کار یا درمان اضافی نیاز دارد یا خیر.

کلینیک کلیولند یک مرکز پزشکی دانشگاهی غیرانتفاعی است. تبلیغات در سایت ما به حمایت از ماموریت ما کمک می کند. ما محصولات یا خدمات غیر کلینیک کلیولند را تایید نمی کنیم. خط مشی

آیا مردان می توانند توده سینه داشته باشند؟

آره. مردان ممکن است به بیماری به نام ژنیکوماستی مبتلا شوند. سینه مرد بزرگ شده و گاهی حساس می شود. همچنین ممکن است یک توده سینه در زیر نوک پستان ایجاد شود. ژنیکوماستی اغلب در هر دو سینه رخ می دهد. این وضعیت می تواند مربوط به عدم تعادل هورمونی یا یک عارضه جانبی دارو باشد، اگرچه ممکن است برای تعیین علت، کار اضافی در نظر گرفته شود. اغلب، یک علت هرگز مشخص نمی شود. به آن “بیشتر” می گویند.

مردان نیز ممکن است به سرطان سینه مبتلا شوند، بنابراین اگر توده ای در سینه خود احساس کردید، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید.

توده سینه چه حسی دارد؟

توده سینه ممکن است شبیه یک نخود یخ زده یا لوبیا لیما باشد. ممکن است سخت یا متفاوت از بقیه بافت سینه شما باشد.

آیا توده سینه به این معنی است که من سرطان دارم؟

توده های سینه یکی از علائم سرطان سینه است . با این حال، اغلب، توده های سینه سرطانی نیستند. چندین بیماری دیگر می تواند باعث ایجاد توده های سینه شود.

اگر متوجه توده سینه شدید با پزشک خود صحبت کنید. اگر سرطان باشد، درمان با شروع زودهنگام موفقیت آمیزتر است.

آیا توده سینه عفونت است؟

توده سینه می تواند نشانه عفونت سینه مانند ماستیت یا آبسه باشد. عفونت سینه می تواند باعث ایجاد توده های دردناک شود که اغلب همراه با گرمی و قرمزی همراه است.

 

علل احتمالی

دلایل ایجاد توده سینه چیست؟

علل توده سینه عبارتند از:

 • تغییرات در بافت پستانتغییرات فیبروکیستیک ): کیسه های ریز پر از مایع و بافت فیبری (لاستیکی) مانند توده ها هستند.
 • کیست سینه : کیسه های پر از مایع زمانی تشکیل می شوند که مایع در مجاری شیر به دام می افتد. کیست در زنان پیش از یائسگی شایع است.
 • فیبروآدنوم : این توده خوش خیم (غیر سرطانی) شایع ترین تومور سینه در زنان جوان (20 و 30 ساله) است. فیبروآدنوما در طول سال های باروری افراد شایع تر است.
 • عفونت سینه: عفونت در بافت سینه می تواند باعث ایجاد توده شود.
 • سرطان سینه: رشد تومور در بافت پستان باعث ایجاد توده می شود.

مراقبت و درمان

در یک قرار ملاقات برای توده سینه چه اتفاقی می افتد؟

اگر توده یا هر چیز غیرعادی در سینه خود احساس کردید، به پزشک خود مراجعه کنید. در اینجا چیزی است که می توانید در قرار اولیه انتظار داشته باشید:

 • سابقه سلامت: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد علائم، سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی سوال می کند.
 • معاینه پستانماموگرام و/یا سونوگرافی ): این اسکن های تصویربرداری نماهای دقیقی از پستان ارائه می دهند.
 • بحث در مورد آزمایشات دیگری که ممکن است نیاز داشته باشید: ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بخواهد توده را بیشتر بررسی کند.

چه آزمایشاتی ممکن است برای توده سینه نیاز داشته باشم؟

بسته به معاینه در قرار اولیه شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های دیگری را برنامه ریزی کند، از جمله:

 • MRI سینه : این اسکن تصویربرداری از میدان های مغناطیسی برای ایجاد تصاویر دقیق از سینه استفاده می کند.
 • آسپیراسیون سوزنی : با استفاده از یک سوزن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نمونه ای از سلول ها را برای ارزیابی خارج می کند.
 • بیوپسی: در این روش نمونه بافت بزرگتری برای تجزیه و تحلیل برداشته می شود. انواع مختلفی از روش های بیوپسی وجود دارد. در طول بیوپسی هسته، رادیولوژیست ها از یک سوزن بزرگتر برای برداشتن نمونه بافت استفاده می کنند. در طول بیوپسی اکسیزیونال، جراحان کل توده سینه را برمی دارند.

آیا توده ها خود به خود از بین می روند؟

گاهی اوقات، توده ها خود به خود ناپدید می شوند. افراد جوان تر ممکن است توده های مربوط به چرخه قاعدگی (قاعدگی) داشته باشند. این توده ها در پایان چرخه از بین می روند. با این حال، همیشه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در مورد هر گونه توده مطلع کنید. ارائه دهنده شما می تواند بفهمد که چه چیزی باعث ایجاد توده شده است و تعیین کند که آیا به کار یا درمان بیشتری نیاز دارد یا خیر.

توده های سینه چگونه درمان می شوند؟

درمان توده سینه به علت آن بستگی دارد. برخی از توده ها نیازی به درمان ندارند.

درمان توده سینه شامل:

 • آنتی بیوتیک برای عفونت سینه
 • تخلیه مایع برای کیست سینه (اگر بزرگ یا دردناک باشد).
 • بیوپسی برش برای برداشتن توده (در صورت مشکوک بودن به سرطان، دردناک یا بزرگ شدن).
 • اگر توده سرطان پستان با بیوپسی اثبات شده باشد، درمان سرطان. درمان های سرطان ممکن است شامل لامپکتومی ، ماستکتومی ، شیمی درمانی و پرتودرمانی باشد .

چگونه می توانم سلامت سینه را حفظ کنم؟

به بدن خود توجه کنید. اگر متوجه تغییرات شدید یا چیزی احساس کردید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. راه های حفظ سلامت سینه ها:

 • از تغییرات سینه آگاه باشید و هر گونه نگرانی را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید.
 • با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های غربالگری صحبت کنید.
 • از تراکم سینه خود و چگونگی تاثیر آن بر ماموگرافی مطلع شوید.
 • تغییرات در سابقه خانوادگی خود را هر سال به ارائه دهنده خود گزارش دهید.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

چه زمانی باید در مورد توده سینه با پزشک خود تماس بگیرم؟

بافت سینه به طور طبیعی توده ای است. اگر برآمدگی مانند بقیه سینه ها یا مانند پستان های دیگر شما احساس می شود، احتمالاً نیازی به نگرانی نیست. اگر متوجه شدید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • یک توده یا توده غیرمعمول در سینه یا زیر بازو که سفت‌تر از بقیه پستان است یا در یک طرف نسبت به طرف دیگر متفاوت است.
 • سایر تغییرات سینه از جمله وارونگی نوک پستان (چرخش به داخل)، فرورفتگی پوست، یا ترشح خونی/ شفاف نوک سینه .
 • قرمزی، درد یا حساسیت کانونی در سینه شما.
 • تغییرات نوک پستان مانند پوسته ریزی یا پوسته پوسته شدن. (تکثیر یک اختلال روانی وسواسی-اجباری است که در آن آنقدر به پوست خود ضربه می زنید که به آن آسیب می زنید.)

توده های سینه دلایل زیادی دارند. بیشتر اوقات، آنها سرطانی نیستند. اگر توده سینه یا هر تغییر دیگری در سینه خود احساس کردید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند علت توده و اگر شما نیاز به درمان دارید را دریابند. مراقبت از سلامت سینه خود را به تعویق نیندازید. اگر توده سرطانی باشد، درمان در صورت شروع زودهنگام موفقیت آمیزتر است.

 

منابع

 • انجمن سرطان آمریکا علائم و نشانه های سرطان سینه. (https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/about/breast-cancer-signs-and-symptoms.html) مشاهده شده در 14/1/2020.
 • موسسه ملی سرطان سرطان سینه (نسخه بیمار). (https://www.cancer.gov/types/breast) دسترسی به 1/14/2020.
 • مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI). توده های سینه. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279/) دسترسی به 1/14/2020.
 • NHS توده های سینه. (https://www.nhs.uk/conditions/breast-lump/) دسترسی به 1/14/2020.
 • سوزان جی کومن. اگر توده سینه پیدا کردید (https://ww5.komen.org/BreastCancer/WhatToDoIfYouFindaLump.html) دسترسی به 1/14/2020.

 

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: توده های سینه. آخرین ویرایش: آوریل 20, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9062

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *