مهارت های لازم برای ازدواج

نوشته شده برای at 9:01 ب.ظ
298 0

مهارت های لازم برای ازدواج، مهارت های لازم برای زندگی مشترک

یکی از پیش زمینه های شروع یک زندگی مشترک موفق، یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج می باشد. زیرا زوجین در این مسیر زوجین با پیچ و خم های بسیاری رو به رو می شوند و مشکلات بسیاری بر سر راه آن ها قرار می گیرد.

در صورتی که مهارت های لازم برای ازدواج را یاد بگیرید به شناخت صحیحی از همسرتان می رسید و نسبت به نیازهای او آگاه می گردید.

در این صورت روابط شما با همسرتان بهتر خواهد شد و تعاملات بهتری با یکدیگر خواهید داشت که تاثیرات آن در افزایش همدلی، توجه به احساسات یکدیگر، توانایی حل مسئله و تصمیم گیری به منظور مدیریت بحران ها نمایان خواهد شد.

توجه داشته باشید که یادگیری این مهارت ها برای همه زوجین ضروری می باشد حتی برای آن هایی که سال ها در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

هم چنین می توان برای کسب این مهارت ها از مشاورین ازدواج کمک خواست تا در این زمینه بر دانش و مهارت شما بیفزاید و شما را به سمت یک زندگی زناشویی بهتر راهنمایی کند.

ضرورت آگاهی از مهارت های لازم برای ازدواج چیست؟

ازدواج آغاز زندگی مشترک زن و مرد است، در صورتی که آگاهی و دانش زن و مرد در مورد زندگی زناشویی بیشتر باشد می توانند راحت تر با چالش ها و بحران های زندگی کنار آمده و در این خصوص آماده تر می شوند. لازمه این امر خودشناسی و شناخت بیشتر تفاوت میان زن و مرد می باشد.

در صورتی که فرد مهارت های لازم را بیاموزد می تواند از بسیاری از سوء تفاهم هایی که در آینده ممکن است به دلیل عدم شناخت کافی به دست آید جلوگیری کند در این خصوص پیشنهاد می شود تا اطلاعات خود را در زمینه خودشناسی افزایش دهد تا با تاثیر خودشناسی در ازدواج آشنا شوید.

آگاهی از تفاوت های جنسیتی تقویت کننده مهارت های لازم برای ازدواج

خوشحالی کنار شریک زندگی نیازمند آگاهی از تفاوت های میان زنان و مردان می باشد. در صورتی که زوجین شناخت کافی از یکدیگر نداشته باشند و ناگهان با تفاوت های میان زنان و مردان رو به رو شوند انگار وارد دنیای جدید و ناشناخته ای شده است.

در ادامه این مقاله چند مورد از این تفاوت ها را بیان می کنیم و در مورد آن توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد:

 1. تفاوت نگاه به مسائل جنسی: زنان به طور معمول بعد از رفع نیازهای احساسی و عاطفی درصدد برقراری رابطه جنسی هستند، در صورتی که مردان رابطه جنسی را ابزاری برای رسیدن به بعد احساسی و عاطفی در رابطه عاشقانه دانسته و از این طریق به ابراز احساسات و عواطفشان می پردازند.
 2. استقلال طلبی در مردان اولویت است: معمولا نیاز استقلال طلبی مردان از زنان بیشتر است و دوست دارند مستقل باشند و روی پای خودشان بایستند و به کسی وابسته نباشند به همین دلیل از وابسته شدن دوری می کنند. به طور ذاتی مردان دوست دارند کنترل شرایط را در دست شان بگیرند و چالش ها و مشکلاتی که به وجود می آید را مدیریت کنند و برای حل آن ها اقداماتی را انجام دهند.
 3. حمایت شدن در زنان اولویت است: زنان نسبت به مردان احساسی تر هستند و به همین دلیل نیاز به حمایت بیشتری از جانب مردان دارند بنابراین مسئله حمایت از همسر از نظر زنان از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورتی که به زنان بی توجهی شود غمگین و آزرده می شوند. توجه کردن به مناسبت هایی مانند تاریخ تولد، سالگرد ازدواج و غیره نیز برای زنان از اهمیت بسیاری برخودار است.

کاربرد مهارت های لازم برای ازدواج در زندگی

یادگیری مهارت های لازم برای ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است و فرصتی است تا فرد با بایدها ونبایدهای رابطه زناشویی آشنا شود و در این خصوص آگاهی او افزایش یابد.

به عنوان مثال نوع رفتار با همسر، یا حرف هایی که نباید به همسر زد یا این که کنترل شوهر و عدم توجه به زن چه پیامدهای منفی در رابطه زناشویی بر جای خواهد گذاشت.

در ادامه این مقاله با مهم ترین مهارت هایی که برای ازدواج لازم است آشنا خواهید شد.

 1. مهارت های لازم برای ازدواج، مهارت همدلی

مهارت همدلی به این معناست که بتوانید در موقعیت های حساس، پاسخ عاطفی مناسبی به طرف مقابل تان بدهید. در این حالت باید بتوانید از زاویه دید همسرتان به مسائل نگاه کنید تا بتوانید به خوبی احساسات او را درک کنید.

برای این که بتوانید مهارت همدلی را کسب کنید باید سعی کنید به خوبی به حرف های یکدیگر گوش کنید تا از نگرانی ها و دغدغه هایی که برای شما به وجود می آید باخبر شوید.

 1. گوش دادن فعالانه به حرف های طرف مقابل

سعی کنید مهارت گوش دادن را در خودتان تقویت کنید برای گوش دادن فعال باید با تمام وجود به صحبت های طرف مقابل تان توجه کنید تا او مطمئن شود به صحبت هایش گوش می دهید و برای او ارزش و احترام قائل هستید.

هم چنین نسبت به صحبت های همسرتان بازخورد و واکنش نشان دهید تا متوجه شود موضوعی که در مورد آن صحبت می کند برای شما مهم می باشد و شما به حرف هایش توجه می کنید.

 1. مهارت های لازم برای ازدواج، توجه به احساسات و هیجانات طرف مقابل

ابراز احساسات و نشان دادن محبت به همسر، به منظور تجربه رابطه ای سرشار از شادی و نشاط توصیه می شود. این مسئله بسیار اهمیت دارد به خصوص زمانی که چند سال از زندگی مشترک گذشته باشد.

برای این که عشق و علاقه به رابطه عاطفی برگردد، باید احساسات خود را به یکدیگر نشان دهید. توجه به این مسئله به خصوص در مردان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

زیرا بسیاری از مردان فکر می کنند نیازی به ابراز عشق نمی باشد و همین که برای زندگی مشترک تلاش می کنند و یا در عمل نشان می دهند که تلاش می کنند کافی می باشد. در حالی که ابراز عشق و محبت زبانی بسیار اهمیت دارد.

 • مهارت های لازم برای ازدواج، مهارت حل تعارض و مدیریت روابط

مسلما هر زوجی در زندگی زناشویی با مشکلات و اختلافاتی رو به رو می شود در این شرایط باید مهارت های لازم را یاد بگیرید تا بتوانید مشکلات و تعارض های به وجود آمده را حل نمایید و به درستی مدیریت نمایید. توجه به نکات زیر ضروری است:

 • در مورد مشکلات و اختلافات خانوادگی به وجود آمده با یکدیگر صحبت کنید، اما از فریاد زدن و پرخاشگری پرهیز نمایید.
 • در زمان مناسب به اختلاف خود و طرف مقابل تان رسیدگی کنید.
 • مهارت عذر خواهی کردن را در خود تقویت نمایید.
 • نقص های خود را بپذیرید زیرا هیچ شخصی کامل نیست و هر فردی در زندگی ایراداتی دارد شما باید سعی کنید این ایرادات را رفع کنید و روابط خود را به درستی مدیریت نمایید.
 1. تعریف و تحسین واقعی

سعی کنید صادقانه از طرف مقابل تعریف کنید و ویژگی های مثبت او را بیان کنید در این صورت به افزایش حس همدلی شما کمک می شود.

اما سعی کنید که در عین حال واقعیت را بیان کنید و تعاریف شما به دور از بزرگ نمایی بوده و غلو آمیز نباشد. هم چنین از همسرتان به خاطر زحمت هایی که برای زندگی مشترک می کشد تشکر نمایید.

 1. مهارت حل مسئله و تصمیم گیری درست

به طور معمول در زندگی مشترک با مسائلی رو به رو می شوید که نیازمند تصمیم گیری های دو نفره می باشد. در این شرایط توصیه می شود تا در مورد مسائل مختلف از مشورت و همفکری یکدیگر استفاده نمایید.

یکی از مهم ترین مهارت های زندگی توانایی حل مسئله و تصمیم گیری درست و صحیح می باشد، زیرا مسائل و مشکلات زندگی هر روزه می توانند این توانایی را با چالش هایی رو به رو کنند.

 1. مهارت های لازم برای ازدواج، مقدم دانستن همسر

بعد از ازدواج باید به این موضوع توجه داشته باشید که نفر اول زندگی شما همسرتان می باشد، در صورتی که بتوانید این نکات مهم همسرداری را رعایت کنید می توانید زندگی با ثبات و آرامش بخشی برای همسر و فرزندانتان فراهم نمایید.

 

البته این مسئله به این معنی نیست که نباید به عزیزان و فرزندانتان توجه داشته باشید  بلکه حفظ رابطه خوب با همسرتان پیش نیاز رشد و شکوفایی فرزندان و هم چنین آسودگی خانواده تان می باشد، به همین دلیل توجه به همسر از اهمیت بالایی برخوردار است.

 1. رفتار خلاقانه در ازدواج

از یکی از آفت های بزرگ در زندگی زناشویی که در نظر زوجین زیاد مهم نمی باشد و به آن توجهی نمی شود، می توان به بحث خلاقیت در روابط اشاره نمود. به طور معمول بعد از مدتی از ازدواج، زوجین دچار روزمرگی می شوند و در میان انبوهی از وظایف و امور زندگی غرق می شوند.

در این شرایط آن ها برای جلوگیری از عادی شدن و یکنواختی در ازدواج، باید اقداماتی را انجام دهند تا تنش ها و اضطراب ها کاهش یابد و صمیمیت زناشویی میان زوجین افزایش یابد که در زیر نمونه هایی از آن را بیان می کنیم که زوجین باید به آن ها توجه کنند:

 • در زندگی شان خلاقیت به خرج دهند.
 • برای تجربیات جدید و جذاب برنامه ریزی نمایند.
 • برای سرگرمی و تفریحات خود وقت بگذارند و مسافرت بروند و شاد باشند.
 • پیاده روی کنند، با یکدیگر به دوچرخه سواری بروند و فعالیت های تفریحی انجام دهند این کار به تداوم رابطه آن ها بسیار کمک می کند.
 • تنوع در رابطه جنسی داشته باشند و با به کار گیری تنوع در سکس به رابطه جنسی خود جان تازه ای ببخشند.
 1. مهارت های لازم برای ازدواج، عفو و بخشش

در زندگی مشترک افراد نیاز به گذشت دارند. عفو و بخشیدن در زندگی به معنی بخشیدن و فراموشی از خطاهای طرف مقابل می باشد.

بنابراین اگر نتوانید همسرتان را ببخشید ادامه رابطه برای شما سخت و غیرممکن خواهد بود به همین دلیل عفو و بخشیدن در زندگی مشترک از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 1. توجه به ویژگی های مثبت همسر خود

هر فردی نقاط ضعف و قوتی دارد در این حالت باید بر روی نقاط قوت همسرتان توجه کنید و بر روی آن ها تمرکز داشته باشید تا روابط شما مستحکم شود.

ممکن است همسر شما در بعضی از کارها رضایت شما را به دست نیاورد اما این دلیل نمی شود که او کنار بگذارید و به او توجهی نداشته باشید. بلکه می توانید در موقعیت هایی که در کنارتان بوده است و کمک تان کرده و نقاط و ویژگی های مثبت او را یاد آور شوید.

 1. مهارت های لازم برای ازدواج، آموزش مهارت های زندگی

بسیاری از ما فنون رابطه زناشویی را یاد نگرفته ایم و با مهارت های زندگی مشترک آشنا نیستیم. توجه داشته باشید که تشکیل زندگی مشترک قبل از هر چیزی به آموزش و آمادگی برای ازدواج نیاز دارد.

مهارت های ازدواج بسیار گسترده است و طیف وسیعی دارد و هیچ کس به طور ذاتی آن را یاد نگرفته است به همین دلیل باید قبل از ازدواج این مهارت ها را یاد بگیرید و در مواقعی که لازم است از آن استفاده نمایید.

 1. شناخت درست از خود

قبل از ازدواج باید خودتان را به خوبی بشناسید و خواسته ها و انگیزه های خود را برای ازدواج مشخص کنید و با آن ها به طور دقیق آشنا شوید. زن و مرد که از یکدیگر شناخت دارند از زندگی شان خشنود هستند به خوبی می توانند حس شادی و رضایت شان را به همسرشان انتقال دهند.

برای ایجاد این رضایت شناخت قبل از ازدواج نیاز است و از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این صورت فرد با ویژگی های خود آشنا می شود و به خوبی می تواند نقاط ضعفش را اصلاح نماید در این صورت زندگی سالم تر و جذاب تری خواهد داشت.

ضرورت آموزش مهارت های لازم برای ازدواج

مقوله ازدواج نیاز به سپری کردن دوره های آموزشی و یادگیری مهارت هایی دارد که به شما کمک می کند انتخاب صحیحی برای ازدواج داشته و ازدواج موفقی داشته باشید.

در این خصوص استفاده از تجارب والدین و اطرافیان در زندگی مشترک سودمند می باشد. در این شرایط می توانید

به مشاور قبل از ازدواج مراجعه کنید تا در این خصوص شما را راهنمایی کنند و مهارت های لازم برای ازدواج موفق که جنبه علمی و تجربی دارند در اختیار شما گذاشته و به شما کمک کنند.

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

ازدواج یک امر بسیار پیچیده می باشد و مسائل بسیاری بر روی تاثیر می گذارد در این شرایط باید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید تا با کمک این افراد مهارت های لازم برای ازدواج را در خودتان تقویت نمایید و ازدواج موفقی داشته باشید.

امروزه افراد به دلیل محدودیت های زمانی امکان مراجعه به مشاوره حضوری را ندارند و نمی توانند در جلسات حضوری شرکت کنند به همین ممکن است از رفتن به پیش مشاور پشیمان شوند.

در این شرایط می توان از مشاوره تلفنی استفاده کرد. در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان خدماتی را به صورتی تلفنی ارائه می دهند و در این زمینه شما را یاری می کنند.

منبع : مهارت های لازم برای ازدواج

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: مهارت های لازم برای ازدواج. آخرین ویرایش: آوریل 11, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8875

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *