Hemostasis-انواع روش های هموستاز

هموستاز

230 0
هموستاز یا خون ایستی (Hemostasis) واکنش طبیعی بدن شما به آسیبی است که خونریزی را متوقف می کند و آسیب را ترمیم می کند. این قابلیت معمولاً به نفع شما، حفظ خون و جلوگیری از عفونت است. در موارد نادر، این فرآیند آنطور که باید کار نمی کند، و این می تواند مشکلاتی را با لخته شدن بیش از حد یا خیلی کم ایجاد کند.

هموستاز چیست؟

هموستاز واکنش طبیعی بدن به قطع خونریزی و ترمیم بافت گفته می شود. این قابلیت برای زنده نگه داشتن شما ضروری است، به خصوص در صورت صدمات قابل توجه. با این حال، در موارد غیرمعمول، فرآیندهایی که هموستاز را کنترل می‌کنند، می‌توانند عملکرد نادرست داشته باشند و باعث ایجاد مشکلات بالقوه جدی – یا حتی خطرناک – با خونریزی یا لخته شدن شوند.

 

Hemostasis-انواع روش های هموستاز

هموستاز چگونه کار می کند؟

هموستاز اصطلاحات “همو” (به معنای “خون”) و “استاز” (به معنای “ایستادن”) را ترکیب می کند. در این زمینه، اصطلاحی است که چگونه بدن شما خونریزی را متوقف می کند. هموستاز به جای اینکه فقط یک فرآیند باشد، در واقع مجموعه ای از چندین فرآیند است. اگرچه آنها مانند فرآیندهای جداگانه به نظر می رسند، اما همه اینها همزمان با تشکیل لخته خون در بدن شما اتفاق می افتد.

هموستاز اولیه (لخته شدن پلاکت)

هموستاز اولیه زمانی است که بدن شما یک پلاگ موقت برای مهر و موم کردن آسیب ایجاد می کند. برای انجام این کار، پلاکت هایی که در خون شما گردش می کنند به بافت آسیب دیده می چسبند و فعال می شوند. این فعال‌سازی به این معنی است که آنها می‌توانند پلاکت‌های بیشتری را برای تشکیل یک پلاکت پلاکتی برای جلوگیری از ریزش خون از ناحیه آسیب‌دیده، «به‌کار گیرند». این لخته بسیار شبیه چوب پنبه یا درب بطری عمل می کند و خون را در داخل نگه می دارد و زباله ها یا میکروب ها را خارج می کند. هموستاز اولیه همچنین ممکن است شامل انقباض (تنیک شدن) رگ خونی آسیب دیده باشد که می تواند به دلیل موادی باشد که پلاکت ها را فعال می کنند.

هموستاز ثانویه (آبشار انعقادی)

پلاک پلاکت اولین قدم برای توقف خونریزی است، اما به اندازه کافی پایدار نیست که بدون کمک در جای خود بماند. مرحله بعدی که پلاگ را تثبیت می کند، هموستاز ثانویه است. این مرحله که گاهی اوقات انعقاد نامیده می شود، مولکول هایی را در خون شما به نام “عوامل انعقادی” درگیر می کند. این عوامل به ترتیب فعال می شوند، “آبشار انعقادی”، که اثرات لخته شدن را با ادامه دنباله تقویت می کند. در نهایت، آبشار انعقادی ماده ای به نام فیبرین را تشکیل می دهد. در این مرحله پلاک پلاکت مانند آجر و فیبرین مانند ملات عمل می کند. آنها با هم یک لخته جامد و پایدار را تشکیل می دهند.

بازسازی لخته فیبرین

آخرین مرحله هموستاز زمانی است که بدن شما لخته موجود را به یک لخته فیبرین تبدیل می کند. بدن شما این کار را انجام می دهد زیرا لخته شدن خون یک وصله موقتی است، نه یک راه حل دائمی. این حذف شامل فرآیندی به نام فیبرینولیز است. در طول فیبرینولیز، بدن شما لخته را به همان نوع بافتی که قبل از آسیب وجود داشت، بازسازی می کند.

 

Hemostasis-انواع روش های هموستاز
هموستاز

علل احتمالی

چه چیزی باعث هموستاز می شود؟

بدن شما به طور طبیعی خود را از نظر صدمات زیر نظر دارد و هنگامی که آسیبی را تشخیص می دهد، به سرعت واکنش نشان می دهد تا اوضاع را کنترل کند. بدون هموستاز طبیعی، حتی صدمات جزئی می تواند باعث از دست دادن خون خطرناک شود. نمونه ای از این بیماری هموفیلی است، وضعیتی که در آن هموستاز به درستی عمل نمی کند و خون نمی تواند به طور موثر لخته شود. هر گونه شکستگی در پوست شما نیز خطری برای ورود میکروب ها به بدن شما است. لخته ها با مهر و موم کردن آسیب به کاهش این خطر کمک می کنند.

چه مشکلات سلامتی بالقوه ای ممکن است با هموستاز رخ دهد؟

هموستاز به لخته شدن خون طبیعی در پاسخ به آسیب اشاره دارد. با این حال، بدن شما همچنین می تواند لخته شدن بیش از حد داشته باشد که به عنوان بیش از حد انعقاد شناخته می شود. این می تواند باعث شود که بسیاری از لخته های خون به طور خود به خود تشکیل شوند و جریان طبیعی خون را مسدود کنند. هنگامی که لخته های خون در داخل رگ های خونی شما تشکیل می شود، به این ترومبوز گفته می شود. هنگامی که شما دچار ترومبوز می شوید که به طور مکرر اتفاق می افتد، این بیماری به نام ترومبوفیلی است.

ترومبوفیلی (بیش از حد انعقاد یا لخته شدن بیش از حد)

بیش از حد انعقاد خون زمانی است که خون شما بیش از حد یا خیلی راحت لخته می شود. این خطرناک است زیرا این لخته ها می توانند در نقاط مختلف بدن شما ایجاد یا گیر کنند و مشکلات شدید و تهدید کننده زندگی ایجاد کنند. نمونه هایی از این مشکلات عبارتند از:

 • سکته مغزی
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT) که می تواند باعث آمبولی ریه شود .
 • حمله قلبی .

بسیاری از انواع سرطان می توانند باعث انعقاد بیش از حد شوند و برخی از شرایط نادر که باعث انعقاد بیش از حد می شوند نیز ژنتیکی هستند. این بدان معناست که آنها یا از والدین شما به ارث رسیده اند یا به دلیل یک جهش تصادفی در DNA شما اتفاق می افتد. افراد مبتلا به این شرایط ترومبوفیلی دارند. چند نمونه از شرایط مانند این عبارتند از:

 • کمبود پروتئین C
 • جهش ژن پروترومبین
 • عامل 5 جهش لیدن .

اختلالات ارثی که باعث ترومبوفیلی می شوند به اندازه بیماری های “اکتسابی” رایج نیستند، که معمولاً بعداً در زندگی ایجاد می شوند. نمونه هایی از شرایط اکتسابی عبارتند از:

 • سندرم آنتی فسفولیپید .
 • بیماری التهابی روده .
 • واکنش های شدید به عفونت ها، مانند سپسیس .

اکثر داروهایی که ترومبوفیلی را درمان می کنند، لخته شدن خون شما را به نوعی سخت تر می کنند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از داروهای ضد پلاکت، ضد انعقاد و فیبرینولیتیک (شکستن فیبرین یا لخته شدن خون).

کاهش انعقاد (عدم لخته شدن کافی)

وقتی خون شما به خوبی لخته نمی شود، هر آسیبی به یک رویداد بسیار خطرناک تبدیل می شود. بدون لخته شدن مناسب، حتی صدمات جزئی می تواند باعث از دست دادن مقدار زیادی خون شود. همچنین به این معنی است که شما در معرض خطر بیشتری برای آسیب به اندام‌ها و رگ‌های خونی داخل بدن خود هستید که می‌تواند باعث خونریزی داخلی شود.

انواع خاصی از سرطان مانند لوسمی می توانند باعث خونریزی بیش از حد شما شوند. این به این دلیل است که آنها اغلب شامل کمبود پلاکت در بدن شما یا فعالیت ضد لخته شدن هستند. شرایطی که از لخته شدن خون شما جلوگیری می کند، اغلب ژنتیکی هستند. چند نمونه از شرایط ژنتیکی عبارتند از:

 • هموفیلی .
 • بیماری فون ویلبراند
 • ترومبوسیتوپنی ارثی (تعداد کم پلاکت ها).

درمان شرایطی که از لخته شدن خون شما جلوگیری می‌کند معمولاً شامل داروهایی است که فرآیندهای ضد انعقاد بدن را کند یا مسدود می‌کنند، توانایی بدن شما را برای ساخت پلاکت‌ها افزایش می‌دهند یا فاکتورهای انعقادی خاصی را به خون شما اضافه می‌کنند. همچنین می‌توانید برای اضافه کردن پلاکت‌ها در صورت نیاز بدنتان، تزریق پلاکت دریافت کنید.

مشکلات هموستاز چگونه تشخیص داده می شوند؟

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی – مانند یک متخصص خون – می تواند مشکلات لخته شدن خون را بر اساس علائم و آزمایش های خونی که اجزای مرتبط با لخته شدن را در نمونه خون شما تجزیه و تحلیل می کند، تشخیص دهد.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

در مورد مشکلات لخته شدن خون چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

انعقاد بیش از حد ممکن است با علائم مختلف بسته به مکان و زمان ایجاد یک لخته غیر طبیعی رخ دهد. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 • مغز: علائم سکته مغزی، از جمله ضعف یا فلج در یک یا هر دو طرف بدن، تکلم نامفهوم، ناتوانی در حرکت دادن یک طرف صورت و سردرد.
 • قلب: علائم حمله قلبی، از جمله درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضعف، ضربان قلب سریع یا نامنظم، تپش قلب (احساس ضربان قلب خود) و غش کردن.
 • ریه ها: علائم آمبولی ریه، از جمله خس خس سینه یا مشکلات ناگهانی تنفس، درد در قفسه سینه، خون سرفه، نوک انگشتان یا لب هایی که رنگ پریده یا آبی رنگ دارند و از حال می روند.
 • ترومبوز ورید عمقی (DVT): این اغلب می تواند منجر به آمبولی ریه شود. علائم شامل درد در ساق پا یا جای دیگری در ساق پا و همچنین تورم یا قرمزی است. با این حال، لخته شدن خون در پای شما گاهی اوقات می تواند علائم نسبتاً جزئی داشته باشد، و ممکن است مانند یک عضله کشیده شده باشد.
 • کلیه‌ها: انسداد کلیه‌ها می‌تواند باعث خون در ادرار شود (ادفن ادرار)، نیاز به دفع کمتر ادرار و درد در ناحیه کمر در دو طرف ستون فقرات.

کم انعقاد خون باعث می شود که شما راحت تر خونریزی کنید. بیشتر اوقات، این باعث علائم زیر می شود:

 • خونریزی بینی که به سختی متوقف می شود.
 • خونریزی اطراف لثه ها هنگام مسواک زدن.
 • زخم هایی که ممکن است برای مدت طولانی تراوش کند یا خون تراوش کند و التیام آنها بسیار طول بکشد. با این حال، بریدگی در نواحی خاصی مانند صورت، نوک انگشتان یا پوست سر، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا خونریزی متوقف شود، زیرا رگ های خونی در آن نواحی بسیار بیشتر از سایر نقاط بدن شما هستند.
 • کبودی‌ها را پیدا می‌کنید و نمی‌توانید به یاد بیاورید که چگونه آنها را به دست آورده‌اید یا خیلی راحت‌تر و آشکارتر کبود شده‌اید (کبودی‌ها بزرگ‌تر و رنگارنگ‌تر هستند).

 

هموستاز بخشی طبیعی از زندگی روزمره شماست. این به بدن شما کمک می کند از خود در برابر خونریزی و عفونت محافظت کند و از آسیب های بزرگ و کوچک بهبود یابد. درک اینکه چگونه کار می کند می تواند به شما کمک کند بهتر از خود مراقبت کنید. همچنین به این معنی است که می‌توانید مشکلات بالقوه در توانایی‌های بازیابی طبیعی بدن خود را تشخیص دهید و زودتر کمک بگیرید.

بازنشر(Cite this article as):
گروه محتوایی دکتر آزمندیان. تاپ نیوز: هموستاز. آخرین ویرایش: می 23, 2022. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=9772

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *