Adderall برای ADHD استفاده می شود

Adderall برای ADHD استفاده می شود

630 0

Adderall چیست؟

Adderall یک محرک سیستم عصبی مرکزی است که برای درمان اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) و نارکولپسی استفاده می شود . Adderall ترکیبی از آمفتامین و دکستروآمفتامین را شامل می شود. این در سال 1996 توسط FDA تایید شد.

Adderall هنگامی که تجویز شده و به عنوان کارگردانی گرفته شده کمک کرده است تا تمرکز  را بهبود بخشد و رفتار ضربه ای در افراد مبتلا به ADHD را کاهش می دهد.

Adderall یک درمان برای ADHD به طور گسترده پذیرفته شده و آزمایش شده در کودکان و بزرگسالان است، اما Adderall برای همه مناسب نیست. اگر شما یا فرزندتان Adderall را برای ADHD تجویز کرده اید، به این معنی است که دکتر شما بر این باور است که انتخاب مناسب برای مورد خاص شما است. با این حال، شما باید مدتی را صرف یادگیری در مورد دارو کنید، بنابراین می دانید انتظار چه چیزی را دارید.

Adderall برای ADHD در بزرگسالان

ADHD معمولا در کودکان تشخیص داده می شود، اما در اکثر موارد علائم به بزرگسالی ادامه می یابد. ADHD حتی برای اولین بار در دوران بزرگسالی تشخیص داده می شود .

اگرچه علائم در بزرگسالان خفیف تر است اما درمان هنوز بسیار مهم است. بزرگسالان ADHD می توانند قضاوت شخصی، تصمیم گیری، حافظه و توانایی انجام وظایف پیچیده را مانع کنند.

Adderall برای استفاده در بزرگسالان مبتلا به ADHD بر اساس نتایج مثبت آزمایشات بالینی تایید شده است. محرک هایی مانند Adderall اغلب در معرض موثرترین داروها برای ADHD هستند، میزان پاسخ تا 80 درصد می باشد.

مصرف برای بزرگسالان

برای بزرگسالان، Adderall معمولا با دوز کم، معمولا 10 تا 20 میلی گرم در روز شروع می شود. سپس دوز آن به تدریج توسط پزشک تنظیم می شود. حداکثر دوز روزانه برای بزرگسالان 40 تا 60 میلی گرم در روز است.

Adderall در یک فرم منتشر شده به نام Adderall XR موجود است. دارو به آرامی به بدن منتقل می شود، بدین معنی که شما می توانید آن را کمتر استفاده کنید. Adderall XR علائم را تا 12 ساعت مدیریت می کند.

 

اختلالات بالینی

بزرگسالانی که شرایط پزشکی زیر را دارند باید از Adderall استفاده نکنند :

بیماری قلبی پیشرفته یا مشکلات قلبی

فشار خون متوسط ​​تا شدید

پرکاری تیروئید

گلوکوم

حساسیت شناخته شده به amines سمپاتومیمتیک

سابقه سوء استفاده از مواد مخدر

اضطراب شدید، نگرانی، و یا حالت تنش

Adderall برای ADHD در کودکان

به گفته کلینیک کلیولند، Adderall می تواند به زودي پس از شروع درمان علائم را تا 80 درصد در کودکان مبتلا به ADHD بهبود بخشد . Adderall برای استفاده کودکان زیر 3 سال توصیه نمی شود.

مصرف برای کودکان

برای کودکان 3 تا 5 ساله، دوز 2.5 میلی گرم در روز شروع می شود. کودکان 6 سال و بالاتر معمولا با 5 میلی گرم یک یا دو بار در روز شروع می شوند. دوز به تدریج به مقدار حداکثر 40 میلی گرم در روز افزایش می یابد. دوز اول به طور معمول در صبح بعد پس از بیدار شدن از خواب، به شما داده می شود.

دردها برای کودکان

کودکان با شرایط پزشکی زیر نباید از Adderall استفاده کنند :

تخریب ساختاری قلبی

كارديوميوپاتي

اختلالات ریتم قلب جدی

عصبی، اضطراب، و یا حالت تنش

عوارض جانبی Adderall مصرف چیست؟

Adderall می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اما آنها معمولا جدی نیستند. شایع ترین عوارض جانبی Adderall عبارتند از:

از دست دادن اشتها

سردرد

دهان خشک

بیخوابی

سرگیجه

کاهش وزن

حالت تهوع

عصبی بودن

اسهال

کاهش رشد در کودکان

این عوارض جانبی معمولا با زمانیکه بدن شما با دارو تنظیم می شود دور می شود.

همچنین ممکن است یک واکنش آلرژیک به مواد تشکیل دهنده فعال در Adderall داشته باشد. علائم یک واکنش آلرژیک شامل تورم زبان، گلو یا صورت است. یک واکنش آلرژیک و اورژانس پزشکی نیاز به درمان فوری دارد.

شما همیشه باید در مورد هر نوع دارویی که شما یا فرزندتان دارید را به پزشک خود اطلاع دهید. Adderall می تواند با تعدادی از داروهای دیگر ارتباط برقرار کند، از جمله:

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای

مهار کننده های مونوآمین اکسیداز

مهار کننده های CYP2D6 مانند فلوکستین

آنتی هیستامین ها

داروهای ضد درد

آنتی اسیدها

داروهای ضد انعقاد

رقیق کننده های خون

داروهای فشار خون

عوامل اسیدی، از جمله اسید اسکوربیک و آب میوه

اگر مصرف این دارو را بیش از چند هفته طول بکشد، ممکن است به تدریج از مصرف دارو بکاهید تا از علائم ترک برداشته شود. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

اضطراب

تعریق

حالت تهوع

مشکل خواب

علائم خفیف لزوما به معنای وابستگی شما به Adderall نیست.

آیا Adderall از عادت تشکیل شده است؟

پزشکان Adderall را با حداقل دوز تجویز می کنند تا علائم شما را به طور موثر درمان کنند. هنگامی که به عنوان کارگردانی استفاده می شود، دارو خطر کمتری برای وابستگی دارد.

هنگامی که در مواردی غیر از آنچه که بر روی برچسب استفاده می شود، مانند استفاده از دوز بالاتر یا مصرف دارو اغلب از آنچه پزشک تجویز می شود، Adderall می تواند عادت ایجاد کند . این به خصوص برای افرادی که ADHD را ندارند، برای آنها آغاز می شود.

بعضی از افراد Adderall را به صورت تفریحی سوء استفاده می کنند تا بهره وری خود را افزایش دهند و عملکرد ذهنی را افزایش دهند. اگر چه Adderall به شکل قرص می باشد، ممکن است بعضی از مردم سعی کنند تا آن را تحریک کنند یا تزریق کنند تا اثرات محرک آنها افزایش یابد. به همین دلیل، Adderall به عنوان یک ماده برنامه زمانبندی کنترل می شود.

سوء استفاده Adderall می تواند منجر به تحمل بیشتر شود. این به این معنی است که بیشتر داروها برای احساس اثرات آن مورد نیاز است. این می تواند فردی را در معرض خطر بالا و بیش از حد مرگبار قرار دهد .

چرا کسی باید Adderall را بیش از سایر مواد مخدر مصرف کند؟

محرک هایی مانند Adderall، موثرترین روش درمان برای ADHD هستند.

چندین محرک دیگر برای ADHD تایید شده است، از جمله:

methylphenidate ( ریتالین ، کنسرت، Daytrana)

دکستروآمفتامین (دکسیدرین)

لیس دیفسامفاتامین (Vyvanse)

آمفتامین (Dyanavel XR)

levoamphetamine (Evekeo)

در بیشتر موارد، این محرک های دیگر به شیوه ای مشابه Adderall کار می کنند و به همان اندازه موثر هستند . بعضی افراد متوجه می شوند که یک محرک بهتر از دیگری عمل می کند، اما دانشمندان به طور کامل نمی فهمند که چرا ممکن است چنین باشد.

پزشک شما ممکن است تصمیمی برای Adderall را بر روی یک داروی تحریک کننده دیگر تجویز کند، بستگی به این دارد که شرکت بیمه هر کدام از این داروها را پوشش دهد.

یکی دیگر از دلایل اینکه پزشک شما Adderall را بر روی یک محرک دیگر انتخاب کند، این است که فرم منتشر شده در دسترس است. این بدان معنی است که آن به آرامی در بدن آزاد می شود و می تواند کمتر مورد استفاده قرار گیرد. Adderall طولانی مدت دارای مزایای بیشتری نسبت به محرک های کوتاه مدت است زیرا افرادی که مبتلا به ADHD هستند فراموش می کنند قرص های خود را سه یا چهار بار در روز مصرف کنند.

داروهای غیر سوزاننده برای ADHD

تحریک کننده ممکن است برای همه کار نکند. با توجه به تحقیقات اخیر، تا 20 درصد افراد مبتلا به ADHD به محرک ها پاسخ نمی دهند.

ممکن است بخواهید به جای ADHD یک داروی غیر غربالگری مصرف کنید، اگر:

Adderall یا یک محرک دیگر برای کنترل علائم شما خوب نباشد.

شما نتوانید محرک ها را به دلیل عوارض جانبی تحمل کنید

اختلال روانپزشکی دیگری مانند اختلال دوقطبی دارید

شما فشار خون بالا دارید

شما سابقه سوء مصرف مواد دارید

گزینه های غیرواقعی به عنوان محرک ها موثر نیستند، بلکه آنها نیز به عنوان عادت تشکیل می شوند. برای درمان ADHD در بزرگسالان، داروهایی که از سوی FDA مورد تایید قرار گرفته اند، سه تایید نشده است:

اتتوکسیتین (Strattera)

کلونیدین (کاپوی)

guanfacine ( Intuniv )

Generics

آددلول نام یک داروی تجاری است که به عنوان یک ژنرال نیز موجود است. Generics ارزانتر از آن است و ممکن است توسط شرکت بیمه شما ترجیح داده شود. Generic Adderall حاوی مواد تشکیل دهنده فعال همانند آددلول است.

داروخانه شما ممکن است انتخاب شما را به نسخه عمومی Adderall هنگامی که شما انتخاب کنید که در صورت نگرانی، با داروساز صحبت کنید.

درمان رفتاری

علاوه بر داروها، درمان رفتاری نیز ممکن است با ADHD کمک کند. این نوع درمان به فرد کمک می کند تا شیوه تفکر خود را تغییر دهد و الگوهای رفتاری ایجاد کند که در طی زندگی فرد مفید باشد. درمان رفتاری به طور معمول در ارتباط با دارو استفاده می شود.

Adderall یک گزینه امن و موثر برای درمان ADHD و همینطور کودکان و بزرگسالان در نظر گرفته شده است. برای اجتناب از اعتیاد و به حداقل رساندن عوارض جانبی، شما باید دقت دستورالعمل دکتر خود را دنبال کنید. دوز بزرگتر را مصرف نکنید و یا آن را بیش از آنکه دکتر به شما بگوید این کار را انجام دهید.

اگر فکر می کنید داروهای تجویزی داروهای ADHD به علائم شما کمک نمی کند یا به شما عوارض جانبی بدی می دهند، دریغ نکنید از پزشک خود بخواهید که یک داروی متفاوت داشته باشید.

 • Adderall – سکتار آمفتامین سولفات، آمفتامین آسپارتا مونوهیدرات، سکته قلیایی دگزوآروفتاماتامین و قرص آمفتامین سولفات. (2016). 
  dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm؟setid=f22635fe-821d-4cde-aa12-419f8b53db81
 • Adderall XR – سدیم دگزوآروفتاماتامین، سکسرات آمفتامین سولفات، سولفات آمفتامین و کپسول آسپارتات آمفتامین، انتشار گسترده. (2017). 
  dailymed.nlm.nih.gov/dailymed/drugInfo.cfm؟setid=aff45863-ffe1-4d4f-8acf-c7081512a6c0
 • اختلال بیش فعالی کمبود توجه. (2016). 
  nimh.nih.gov/health/topics/attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd/index.shtml
 • اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD): استعمال درمان. (2016). 
  سلامت نیوز:
 • کلار د و همکاران (2008). درمان بزرگسالان مبتلا به اختلال کمبود توجه / بیش فعالی. 
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2518387/
 • Ng QX (2017). بررسی سیستماتیک استفاده از بوپروپیون برای اختلال کمبود توجه / بیش فعالی در کودکان و نوجوانان. DOI: 
  10.1089 / cap.2016.0124
بازنشر(Cite this article as):
سارا نظری مقدم. تاپ نیوز: Adderall برای ADHD استفاده می شود. آخرین ویرایش: آگوست 16, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=2452

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *