تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟ + نکات اساسی

نوشته شده برای at 5:46 ب.ظ
281 0

تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟ + نکات اساسی

تاثیر خودشناسی و خودآگاهی در ازدواج موفق چقدر می باشد؟ خودشناسی بسیار مهم می باشد و در تمام ابعاد زندگی به ویژگی در امر ازدواج از اهمیت بسیاری برخوردار است. خودشناسی مجموعه ای از شناخت ها و تصورات واقعی می باشد که افراد نسبت به خودشان دارند.

یکی از عواملی که باعث موفقیت در زندگی مشترک و روابط زناشویی می شود این است که افراد بتوانند یکدیگر را به خوبی بشناسند و درک کنند، اما قبل از این لازم است که برای شناخت همسر و شریک زندگی تان ابتدا شناخت درستی از خودتان به دست آورید.

برای این منظور باید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید، برای این که آگاهی خود را در مورد اهمیت خودشناسی در ازدواج و راه های افزایش آن بالا ببرید لازم است این مطلب را مورد مطالعه قرار دهید.

تاثیر خودشناسی در ازدواج

از مهم ترین ابعادی که در زندگی هر فردی مهم می باشد خودشناسی در ازدواج است، بسیاری از زوج ها به دلیل عدم شناخت ابعاد مختلف شخصیت خود، علایق و خواسته ها زندگی ناموفق را تجربه کرده اند.

شما در ابتدا باید بدانید که چطور خودتان را دوست داشته باشید و بعد به دنبال شریک زندگی مناسب با معیارهای خود باشید.

بسیاری از افراد از بعد از ازدواج متاسف اند زیرا آن ها معتقدند که اگر خودشناسی بیشتری داشتند می توانستند همسر بهتری را برای خودشان انتخاب کنند.

خودشناسی به شما کمک می کند که علاوه بر شناخت خود دیگران را بهتر بشناسید و روابط با کیفیتی را با آن ها برقرار کنید در این صورت خواهید توانست همسری متناسب با خود، انتخاب نمایید.

خودشناسی چه مسائلی را در بر می گیرد؟

اینکه بدانید زمانی که در مورد خودشناسی و نقش آن در ازدواج صحبت می کنید باید به سراغ کدام حوزه ها بروید تا حدود زیادی با ابعاد قضیه آشنا خواهید شد.

ازدواج کردن مسئله بسیار مهمی می باشد و شما قبل از آن که با این مسئله رو به رو شوید باید آگاهی های لازمی را به دست آورید، برای شناخت خود در ازدواج ۴ عامل زیر را در نظر بگیرید.

  1. تاثیر خودشناسی در ازدواج، میزان هوش خود را بسنجید

یکی از عواملی کمک می کند فرد زندگی مشترک موفقی داشته باشد مسئله هوش است هر کسی باید از میزان هوش خود آگاهی کاملی داشته باشد و آن را برای ازدواج ملاک قرار دهد.

هر پسر و دختری که قصد ازدواج دارند باید از لحاظ فکری و هوشی با یکدیگر تناسب داشته باشند تا بتوانند زندگی موفق تری را تجربه کنند.

  1. سلامت جسمی و روحی

شما در ابتدا باید نسبت به سلامتی خود آگاهی کاملی داشته باشید در صورتی که با مشکلات روحی روانی مثل افسردگی، وسواس فکری عملی و سوء ظن بیش از حد دچار باشید بر روی ازدواج شما و طرف مقابلتان تاثیر منفی می گذارد.

هم چنین مشکلات جسمی مثل معلولیت ذهنی و جسمی، ایدز، سوختگی، سل و غیره در امر ازدواج بسیار مهم می باشند. افراد باید از وجود این مشکلات در خودشان آگاهی کاملی داشته باشند و بدانند در چه وضعیتی قرار دارند تا در زندگی مشترک و رابطه دو طرفه دچار مشکل نشوند.

 

  1. تاثیر خودشناسی در ازدواج: اعتقادات مذهبی

هر کس در زندگی باید اصول و عقاید و چهارچوب هایی در زندگی خود در نظر بگیرد و نسبت به این چهارچوب های به آگاهی کاملی برسد از مهم ترین ابعاد خودشناسی در امر ازدواج می توان به شناخت اعتقادات مذهبی اشاره کرد.

شما ممکن است تصور درستی از عقاید مذهبی خود نداشته باشید و وارد زندگی با شخصی شوید که اعتقاداتش کاملا با شما متفاوت می باشد.

بنابراین باید قبل از ازدواج تمام جزئیات اعتقادی را بررسی کنید تا همسری متناسب با عقاید و ارزش های خودتان برای ازدواج انتخاب کنید.

  1. خصوصیات اخلاقی خود را بشناسید

در صورتی خصوصیات اخلاقی خود را بشناسید و با نقاط ضعف های خود آشنا شوید راحت تر می توانید با خودتان کنار بیایید و با دلیل بسیاری از رفتارها و آشفتگی ها در خود آشنا خواهید شد.

در هنگام ازدواج باید اخلاقیات خوب و ناپسند در امر ازدواج در نظر گرفته شود به عنوان مثال اگر فرد ی مستقل و خودمختاری هستید احتمال دارد ازدواج با فردی که شخصیت سلطه جو دارد برای شما پیامدهای خوبی نداشته باشد.

راه هایی برای افزایش خودشناسی

برای آگاهی و شناخت خود راه های بسیاری وجود دارد در این مواقع تنها باید دست به کار شوید و روی خود کار کنید.

یکی از راه های شناخت خود این است که از دوستان و اطرافیان قابل اعتماد خود بخواهید که ویژگی های شما را توصیف کنند و روی ویژگی های مشترکی که اغلب آن ها بیان کرده اند بیشتر تأمل کنید.

برای این که به خود آگاهی برسید باید بیشتر بیندیشید و در افکار و اعمال خود کاوش کنید و کاغذی بردارید و نقاط ضعف و قوت خود را در آن یادداشت کنید در این شرایط سعی کنید مهم ترین ایراد خود را پیدا کنید و برای رفع و اصلاح آن اقداماتی را انجام دهید.

هم چنین با خودتان فکر کنید که کدام ویژگی ها را دوست ندارید و مایل نیستید دیگران از شما ببینند و چرا، چه انتظاراتی از خودتان دارید این سوال ها می تواند کمک بسیاری به شما بکند تا خودتان را بهتر بشناسید.

تاثیر خودشناسی در ازدواج: فهرست ویژگی های شخصیتی

برای خودشناسی در امر ازدواج باید بدانید که چه انتظاراتی از همسر آینده خود دارید و چه معیارها و ملاک هایی در مورد انتخاب همسر برای شما مهم می باشد در این شرایط باید لیستی از ویژگی ها و صفاتی که می خواهید در همسرتان موجود باشد را تهیه کنید.

هم چنین دلیل این که دوست دارید همسرتان این ویژگی ها را داشته باشد را بدانید و این ویژگی ها برای شما چه فایده ای دارد؟ هم چنین بیندیشید که چه اتفاقات و تجربه هایی باعث شده است که آن ویژگی ها را در لیست خود قرار دهید.

ویژگی های شخصیتی مطلوب همسر آینده تان را اولویت بندی کنید با این کار می توانید از شخصیت مثبت دلخواهتان دورنمایی کلی داشته باشید و به دلیل این که خودشناسی شما به درستی صورت گرفته است می توانید انتخاب درستی در امر ازدواج داشته باشید.

تاثیر خدمات روانشناسی بر خودشناسی و ازدواج

بر اساس مطالبی که بیان شد خودشناسی تاثیر مستقیم و بسیار زیادی بر ازدواج موفق می گذارد برای این که به خودشناسی برسید توصیه می شود از روانشناس کمک بگیرید.

در این صورت روانشناس به شما کمک می کند تا ابعاد مختلف شخصیت خودتان را راحت تر و بهتر کشف کنید و آن ها را به خوبی بشناسید.

در این صورت خواهید توانست معیارها و انتظارات خود از همسر آینده تان را مطابق با سبک شخصیتی خود مشخص کنید و ازدواج موفقی داشته باشید.

در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از متخصصان و مشاورانی باتجربه تشکیل شده است و آماده ارائه خدمات تلفنی  و حضوری به شما می باشند.

منبع : تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟ + نکات اساسی

بازنشر(Cite this article as):
دکتر ندا. تاپ نیوز: تاثیر خودشناسی در ازدواج چقدر است؟ + نکات اساسی. آخرین ویرایش: دسامبر 9, 2021. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=8024

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *