TBI با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در دهه های پس از آسیب همراه است

TBI با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در دهه های پس از آسیب همراه است

1186 0

با توجه به یک مطالعه جدید منتشر شده در این هفته در PLOS پزشکی توسط آنا Nordström و پیتر Nordström از دانشگاه Umeå در سوئد ، آسیب های مغزی آسیب دیده افزایش خطر تشخیص زودرس بیش از 30 سال پس از یک ضربه به همراه دارد، هر چند خطر ابتلا به زوال عضلانی در طول زمان کاهش می یابد. .

آسیب مغزی آسیب دیده (TBI) با دمانس مرتبط است، اما جزئیات این خطر در طول زمان و در انواع مختلف TBI به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است. در تحقیق جدید، محققان همه تشخیصات دمانس و TBI را در پایگاههای اطلاعاتی سوئد از سال 1964 تا سال 2012 ردیابی کردند. در یک همگروه در زمان گذشته، 164،334 نفر با TBI و شرکت کنندگانی که کنترل TBI ندارند، مطابقت داشتند؛ در یک گروه کنترل شاهد 136،233 فرد مبتلا به زوال عقل در پیگیری با شرکت کنندگان کنترل که دچار زوال عقل نشده بودند، مطابقت داشتند؛ و در گروه سوم، محققان 46،970 جفت برادر را با یک فرد مبتلا به TBI مطالعه کردند.

محققان دریافتند که در سال اول پس از TBI خطر ابتلا به زوال عقل 4 تا 6 برابر افزایش می یابد. پس از آن، این خطر به سرعت کاهش یافت اما هنوز بیش از 30 سال پس از TBI قابل توجه بود. به طور کلی، در طی یک دوره متوسط ​​15 ساله، خطر تشخیص زوال عقل تقریبا 80 درصد افزایش یافت. خطر ابتلا به زوال عقل برای افراد مبتلا به TBI شدید یا چندین TBI بالاتر بود و در مردان و زنان مشابه بود. از آنجا که پیشرفت زوال عقل می تواند یک عامل خطر برای حوادث ناشی از TBI باشد، احتمال دارد که در برخی موارد ابتلا به زوال عقل پیش از TBI باشد، بنابراین محققان به مخالفت با نتیجه گیری های علمی احتیاط می کنند.

نویسندگان می گویند: “یافته های این مطالعه نشان می دهد وجود یک خطر زمان و وابسته به دوز از ابتلا به زوال عقل بیش از 30 سال پس از TBI است. “به نظر ما، هیچ مطالعه پیش آگهی قبلی با قدرت مشابه و زمان پیگیری گزارش نشده است.”

منبع:

موارد ارائه شده توسط PLOS 

بازنشر(Cite this article as):
سارا نظری مقدم. تاپ نیوز: TBI با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در دهه های پس از آسیب همراه است. آخرین ویرایش: اکتبر 6, 2018. https://psychology.e-teb.com/?post_type=post&p=4494

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *